a

Ötenazi Nedir , Herkes Yapabilir mi ?

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Herkese Merhaba , Ötenazi nedir, nasıl uygulanır? Ötenazi hangi ülkelerde ? nasıl yapılır, çeşitleri nelerdir, uygulayan ülkeler detaylı bilgiler yazının devamındadır.

Ötenazi Nedir ?

Ötenazi, hayvanların ve insanların zor şartlar altında yaşam mücadelesi anında sağlıklı olamayacakları durumunda uygulanan mecburi ölüm seçeneğidir.

insanların veya hayvanların ölüme çok yakın olmaları anında daha fazla acı çekmemeleri adına tercih edilir. ancak tercih edilmesinin en büyük şartı ötenazi yapılsa da yapılmasa da canlının ölümünün gerçekleşeceği şartıdır. bu sebeple acıyı dindirmek için ötenazi tercih edilir.

Çoğunlukla hayvanlar için kullanılan yöntem son zamanlarda insanlarda da kullanılmaya başlandı. fakat her  ülkede legal olmadığı için kısıtlılıkları var. ve ötenazinin iki tür çeşidi vardır.

Aktif ötenazi işlemi: yüksek dozda ötenazi karışımı içeren ilacın hastaya direkt verilmesiyle yapılır. bu karışımın hastaya verilmesinin hemen ardından ölüm gerçekleşir. Aktif Ötenazi , Belçika ve Lüksemburg gibi bazı devletlerde legal bir işlemdir. ayrıca Amerika’da bulunan Oregon, Montana, Vermond ve Washington gibi eyaletlerde ötenazi uygulaması yasal olarak yapılıyor. ek olarak İsviçre en çok ötenazi başvurusu alan ülkelerden biridir.
Pasif ötenazi işlemi: bu işlem yüksek dozda karışım içermiyor. bu sebeple işlemin hemen ardından ölüm de gerçekleşmiyor. doktor kontrolünde yapılan bu işlem ağrı kesici beraberinde ölüm sürecini ağrısız geçirmesini sağlar.

Ötenazi Nasıl Uygulanır ?

Ötenazi yapılmadan önce klinik tarafından başvuran kişiye detaylı bir araştırma yapılır. ve kişi bir süre terapi görür. hastanın sadece kendi isteği ile yapılan bu işlemin yapılmasına klinik karar verir. doktorun kişiye işlemin tüm evrelerini anlatmasının ardından bir randevu ayarlanır ve işlem için beklenir.

işlem iğne ile vücuda enjekte edilir. enjekte edilen sıvıda ölümcül bir karışım içermektedir. bu işlemin kesinlikle geri dönüşü yoktur. iğne yapılmadan önce hastadan imza ve yazılı beyaname alınır. ve son kez isteyip istemediği sorulur kabul etmesinin ardından iğne yapılmaktadır. iğnenin ardından bir kaç saniye içerisinde kişi derin bir uykuya dalar ve bilincini tamamen kaybeder.

ilaç kişinin sistemlerini tamamen çökertir ve felçe sebeb olur. hastanın bilinci olmadığı için nefesinin kesildiğini de anlamayacaktır bu şekilde acısız bir şekilde yaşamına son vermiş olacaktır.

Ötenazi Hangi Ülkelerde Yasal ?

Dünya da en çok Hollanda, Amerika’nın Oregon, Washington, Montana ve Vermond eyaletleri, Lüksemburg ve Belçika devletlerinde ötenazi işlemi yasal bir şekilde kullanılmaktadır. ayrıca Belçika ve Hollanda ülkelerinde ötenazi işlemini 12 yaşından itibaren çocuklar dahi kullanabilmektedir.

Makaleyi beğendiyseniz ve yararlı olduğunu düşünüyorsanız yorum yapmayı lütfen unutmayın.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Hiç Uyumamak Mümkün mü ?