a

Nearby Sharing nedir? Nasıl çalışacak?

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

AirDrop, Apple cihazları arasında kurulan ve kullanıcıların ziyadesiyle sevdiği bir özellik. Apple ekosistemi arasında belge aktarımını kolaylaştıran AirDrop, telefon, tablet ve bilgisayarlar arasında olgu aktarımın süratlice yapılabilmesini sağlıyor. Bunun için internet irtibatının gerekmiyor olması ise bu özelliği hayli kullanışlı bir hale getiriyor.

Birebir özelliğin Android’e geleceği bir müddettir konuşuluyor. Nearby Sharing ismini taşıyan ve AirDrop’un Android alternatifi olarak görülen özellik, Android cihazlar arasında data aktarımını kolaylaştıracak. Test aşamasında olan özellik, Android 6 ve üstündeki tüm sürümlerde problemsiz çalışacak. Lakin Nearby Sharing’in çıkışı Android 11 ile birlikte olacak.

Xiaomi, OPPO ve Vivo işbirliği kapsamında da AirDrop gibisi bir alternatif ortaya çıkmış durumda. Peer-to-Peer Transmission Alliance ismi verilen bu sistem, Android işletim sistemi temelinde çalışan ColorOS, MIUI ve FuntouchOS yazılımlarına dahil ediliyor. Bluetooth LE teknolojisini kullanarak eşleşme ve WiFi F2P temelli aktarım ile çalışan sistem, internet kontağı olmaksızın saniyede 20 MB olgu aktarmını mümkün kılıyor.

Bu iştirakin ses getirmesiyle birlikte bilindiği üzere Realme, OnePlus, Meizu ve velev BlackShark markaları da bu işbirliğine dahil olmuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Google kararını verdi, otomatik yedekleme sona eriyor