a
  • Haberyum
  • Sağlık
  • Muşmula, Töngel meyvesinin yararları: Muşmula çekirdeği ve yaprağı!

Muşmula, Töngel meyvesinin yararları: Muşmula çekirdeği ve yaprağı!

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Doğanın adeta bir mucizesi olarak isimlendirilmesi gereken muşmula içeriğinde pek çok faydalı bileşenleri bir ortada bulunduruyor. Potasyum, kalsiyum, demir, magnezyum, folik asit, A ve C vitaminleri bakımından güçlü bir meyve olan muşmula meyvesini gelin daha yakından tanıyalım. İşte, muşmula yani töngel meyvesinin yararları ve muşmula çekirdeğine ait merak edilenler!

MUŞMULA DEYİP GEÇMEYİN!

Muşmulanın sıhhate olan yararları ortasında sindirim sistemini düzenlemesi, bağırsak hareketlerini artırması, bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve iltihaplanmaları süratli bir halde güzelleştirmesi sayılabilir. Ayrıyeten, muşmula çayı kuru öksürüğe yeterli gelirken, antioksidan özelliği sayesinde ağız içindeki yaraların güzelleşmesine katkı sağlar.

MUŞMULA MEYVESİ NASIL TÜKETİLİR?

Muşmula meyvesini hakikat tüketmek için olgunlaşmış meyveleri seçmek kıymetlidir. Kabukları ve çekirdekleri çıkartılarak taze olarak tüketilebileceği üzere, püre haline getirilerek çeşitli tatlılarda kullanılabilir yahut sirke, reçel, marmelat, pekmez ve hoşaf imalinde kullanılabilir. Ayrıyeten, muşmulanın çekirdekleri kaynatılarak içilebilir, lakin çiğ olarak tüketilmemelidir.

MUŞMULA ÇEKİRDEĞİ FAYDALARI

Muşmulanın çekirdeği sindirim sistemine yararlı olmasına karşın çiğ olarak tüketilmemelidir. Çekirdekler kaynatılarak içilebilir ve böbrek sıhhatine olumlu tesirleri bulunmaktadır. Muşmulanın yaprakları romatizma ağrılarına karşı tesirlidir.

MUŞMULA ÇAYI NASIL YAPILIR?

Muşmulaları yıkayın, çekirdeklerini çıkartın ve doğrayın. 1 litre suya bir avuç dilimlenmiş muşmula ekleyip kaynatın. Kaynayan çayı süzerek demlemesi için 5 dakika bekleyin. Akabinde içerisine 1 tatlı kaşığı bal ekleyerek afiyetle içebilirsiniz. Muşmula çayı, bilhassa kış aylarında sıkça tüketilen bir içecek olup, sıhhat açısından birçok olumlu tesiri bulunmaktadır.

MUŞMULANIN ZİYANLARI VAR MI?

Ancak, muşmulanın çok tüketilmesi birtakım sıhhat meselelerine neden olabilir. Yüksek tansiyon hastaları muşmulayı dikkatli tüketmelidir ve önemli kronik rahatsızlığı olanlar, gebeler ve emziren anneler muşmula tüketmeden evvel doktora danışmalıdır.

Sonuç olarak, muşmula sıhhat açısından birçok yarar sunan bir meyve olmakla birlikte, tüketimine dikkat edilmesi gereken birtakım konular bulunmaktadır. Sağlıklı bir ömür için uygun ölçülerde ve hakikat tüketim formlarıyla muşmulayı dahil etmek değerlidir.

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Yeşil elma mı kırmızı elma mı daha yararlı? Yeşil elma kırmızı elma ortasındaki fark…