a

MÜSİAD SAMEKS, haziran ayında 1 puan arttı

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

MÜSİAD tarafından hazırlanan SAMEKS’in Haziran 2020 sonuçlarına nazaran, haziranda mevsim ve takvim tesirinden arındırılmış SAMEKS Bileşik Endeksi, önceki aya nazaran 1 puan artarak 44,1’e ulaştı.

Haziranda endekste gözlenen artışta sanayi kesimi endeksinin önceki aya nazaran 7 puan artarak 51,6 seviyesine yükselmesi tesirli olurken, 42,4 seviyesindeki hizmet bölümü endeksi ise 0,5 puanlık artışla hudutlu bir genişleme kaydetti

Sanayi dalında yeni siparişler ve buna bağlı olarak girdi alımlarında süratli bir artış görülürken, hizmet dalına yönelik iş hacminin durgunluğunun bu periyotta de sürdüğü gözlendi.

Bu gelişmeler neticesinde önceki aya nazaran 1 puan artan mevsim ve takvim tesirinden arındırılmış SAMEKS Bileşik Endeksi, mayısta başlayan toparlanma eğilimini sürdürdü. Bununla birlikte 50 referans bedelinin altında kalarak gerçek kesimdeki durgunluğun şimdi tam anlamıyla geride kalmadığına işaret etti.

Olgular haziranda toparlanmanın ivme kazandığını gösteriyor

Nisandaki “en kötü” seviyesinden mayıs itibarıyla uzaklaşmaya başlayan SAMEK’te, haziran devrinde toparlanmanın ivme kazandığı görülüyor.

SAMEKS Sanayi Kesimi Endeksi’nin tekrar 50 referans bedelinin üzerine yükselmesi, imalat endüstrisine yönelik görünümün bu periyot itibarıyla müspete dönmeye başladığına işaret ediyor. Haziranda gerçek dala yönelik açıklanan resmi olgular de SAMEKS’teki toparlanmayı teyit ediyor.

Kovid-19 salgını sebebiyle nisanda yüzde 61,6’ya kadar gerileyen imalat sanayi kapasite tasarrufu, mayısın ardından haziranda da toparlanmayı sürdürerek üst üste 2. ayında da artış kaydetti. Bu gelişmeye koşut olarak birebir periyotta gerçek kesim inanç endeksinde de güçlü bir artış yaşandığı görüldü.

Bu gelişmeler ışığında; haziran itibarıyla başlayan olağanlaşma sürecinin piyasalara olan olumlu tesirinin, yılın ikinci çeyreğindeki muhtemel ekonomik küçülmeyi sınırlandığı tabir edilebilir.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Gümrük vergisi kimi eserlerde askıya alındı