a

MSCI: Türkiye’yi bir alt lige düşürebiliriz

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Dünyanın en büyük endeks sağlayıcısı MSCI Türkiye pay senedi piyasasının gelişmekte olan ülkeler endeksinden çıkarabileceği ihtarında bulundu.

MSCI, dün gece yaptığı açıklamada pay senetleri piyasasına kurumsal yatırımcı erişiminin daha da zorlaşması durumunda Türkiye’nin bir alt endekse düşürülebileceğini kaydetti.

Dünya çapında endeks izleyen fonların büyük bir kısmı MSCI endekslerine bakarak portföylerini belirliyor. Bir ülkenin endeksten çıkarılması yahut endeks içindeki tartısının azaltılması pay piyasalarından yatırımcıların çıkmasına neden olabiliyor.

MSCI başkaca Türkiye pay senedi piyasasına yatırımcı erişiminin daha da kötüleşmesi durumunda, Türkiye endeksinin gelişme ihtimali olan yahut solo/tekil piyasalar statüsünde tekrar sınıflandırılabileceğini belirtti.

MSCI’dan yapılan açıklamada “17 Haziran 2020’de yayımlanan MSCI 2020 Piyasa Erişimi İncelemesi’nde vurgulandığı üzere, Türk pay senedi piyasasına yatırımcı erişimi, Ekim 2019 ve Şubat 2020’de açığa satış ve pay senedi borç/ödünç verme yasaklarının getirilmesinden olumsuz etkilendi” denildi.

Açıklamada ayrıyeten “Bu yasaklar, kurumsal yatırımcıların canlı yatırım görüşlerini söz etme ve portföy riskinden korunmasını önemli biçimde kısıtlıyor” denildi.

Türkiye’nin endekste mevcut durumu nasıl?

Türkiye halihazırda aralarında Güney Afrika, Rusya, Çin, Hindistan ve Yunanistan’ın da olduğu MSCI gelişen piyasalar endeksleri kategorisinde mekan alıyor. MSCI’ın öncü gelişen piyasalar kategorisinde Hırvatistan, Romanya, Sırbistan üzere Avrupa ülkelerinin yanı sıra Bahreyn, Ürdün ve Lübnan üzere Ortadoğu ülkeleri bulunuyor. “Ayrık” kategorisinde ise Bosna, Ukrayna ve Filistin üzere piyasalar mekan alıyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Doğal taşta ihracat kösteğine son verdiler