DOLAR

33,0350$% -0.08

EURO

36,0505% 0.06

GRAM ALTIN

2.557,89%-0,10

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,67

TAM ALTIN

16.608,00%0,67

BİST100

11.064,85%0,37

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a

Meslek seçimlerinde dikkat edilmesi gerekenler

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Yüz binlerce öğrencinin merakla beklediği YKS sonuçlarının açıklanmasının akabinde öğrenciler tercih dönemi gerilimini yaşıyorlar. Tercih dönemine giren öğrencilere akademisyenler en çok istedikleri mesleği seçmeleri konusunda uyardı.

Her yıl yapılan YKS sınavı bu yıl Covid-19’un gölgesinde gerçekleşti. Sınav gerilimi ve koronavirüs gerilimini tıpkı anda yaşayan öğrenciler sınavların açıklanmasıyla tercih maratonuna girdi. Şimdi bölüm /üniversite tercihi konusunda karar verememiş adaylara tavsiyelerde bulunan İstanbul Esenyurt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sudi Apak, Havacılık Yönetimi Öğretim Üyesi Erdal Dursun ve Milletlerarası Lojistik ve Nakliyat Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Haluk Recai Cezayirlioğlu, sanayi mühendisliği, havacılık ve lojistik alanlarında bilgi verdi.

“Endüstri mühendisliği önemli bir meslek gurubu”

Sanayi mühendisliği son zamanlarda yükselen meslek gurupları ortasında ve iş imkânı açısından önü açık bir bölüm olduğunu belirten ve bölüm hakkında bilgiler veren Sanayi Mühendisi Prof. Dr. Sudi Apak, “Endüstri mühendisliği son zamanlarda revaçta olan meslek gurupları ortasında. Bu açıdan bilhassa son dönemde sanayi mühendisliği çok önemli bir dal haline geldi. Zira sanayi mühendisleri birçok işi tıpkı anda yapma kabiliyetine sahiptirler. Bu kesimin çalışma alanında bilhassa dijitalleşme çok önemli. Fabrikalarda son teknoloji robotlaşma, otomotiv, kimya, tekstil, besin üzere bölümler ön planda oluyor. Endüstride misyon alma imkânları oluyor. Ayrıyeten servis hizmetlerinde; bankacılık, sigortacılık kısımlarında sanayi mühendisleri çok önemli roller oynuyor. Finansın yan dalları dediğimiz faktöring, leasing, borsa süreçleri bilhassa kantitatif matematik bilgileri kuvvetli olan adaylara tavsiye edeceğim bu dölümü tavsiye ediyorum” dedi.

“En çok istediğiniz mesleği seçin”

Öğrencilerin tercih döneminde zorlandığını belirten ve adaylara kendilerine en uygun mesleği seçme konusunda önerilerde bulunan Apak, “Öğrenciler en çok istediği ve sevdiği meslekleri seçsinler. Bunun yanı sıra piyasada geçerliliği olan ve yeni teknolojilere açık olan meslekleri seçerlerse daha başarılı olurlar. Tıpkı zamanda Türkiye’de şuan en çok ilgi gören meslekler ortasında sağlık kesimi ön planda görünüyor. Bunun yanı sıra mühendislik kısımları bilhassa de bilgisayarla temaslı olanları düşünebilirler. Öğrenciler meslek seçimlerinden sonra seçtikleri bu mesleği bir yan kol ile güçlendirmeleri daha yararlı olur. Bilhassa genç arkadaşlarımız bütün bu faktörleri göz önüne aldığı zaman hem Türkiye’de hem dünyada geçerli kısımlar üzerine ihtisaslaşmalarını tavsiye ederim. Burada önemli olan dış dünyayı takip etmeleridir. Ayrıyeten Türkiye’yi güzel bilmeleri açısından hoş bir dil bilgisi ve İngilizce bilgisi çok önemli. En azından yayınları takip edecek seviyede bilgileri olması gerekli. Bu kısımlarda mühendis olarak başlayıp daha sonrasında yönetici olan arkadaşlarımız var. Burada iş planlaması ve risk yönetimi ön plana çıkıyor. Esenyurt bölgesinde 3 bin tane fabrika var ve bu bölgelerde çalışma alanları bulunuyor. Öğrencilerimiz buralarda staj yapma imkanı bulabiliyorlar” formunda konuştu.

“Havacılık yönetimi lisans programımız bu yıl ilk kere başlayacak ”

Bilhassa havacılık bölümünün Türkiye’de gelecek projeksiyonlarını her zaman güçlü tutan programlar ortasında olduğunu belirten tıpkı zamanda insanların ulaştırma muhtaçlıklarının hiçbir zaman son bulmayacağını söyleyen İstanbul Esenyurt Üniversitesi Havacılık Yönetimi Öğretim Üyesi Erdal Dursun, “İnsanların sağlık, giyinme, barınma üzere muhtaçlıklarının yanı sıra durdurulamayan bir muhtaçlığı da ulaşım. Günümüzün en güvenilir ulaşım hali de havacılık, hava yolu ulaşımı. Üniversitemizde buna uygun çok hoş bir simülatörümüz var. Gerçek bir uçaktan kesit, kabin simülatörüne sahibiz. Daha önce açmış olduğumuz ön lisans programlarında havacılık alanlarında çalışmalar yaptık, önemli mezunlar yetiştirdik. Bu yıl bunu lisans programıyla taçlandırdık. Havacılık yönetimi lisans programımız bu yıl ilk sefer başlayacak. Öğrencilerimiz hem uygulamalı eğitim alacaklar hem de sektörel temsilcilerle birebir görüşme fırsatı yakalayacaklar” dedi.

“Havacılık bir tutkudur, havacılık bir ömür tarzıdır”

Havacılık bölümü yalnızca pilot teknisyen ve kabin memurundan oluşmadığını, bunun yanı sıra bu tertibi yöneten nitelikli elemanlara gereksinim duyulduğunu ayrıyeten havacılığın bir ömür şekli olduğunu belirten ve havacılık bölümünü tanıtan Dursun , “Esasında öğrencilerimiz havacılık programlarına bilinçli olarak gelirler. Havacılık bir tutkudur, havacılık bir ömür stilidir. Arkadaşlarımızın büyük bir kısmı bu ilgiyi, bu ömür üslubunu yakalayarak geliyorlar. Bu bir diploma programı ve diploma programının sağlamış olduğu birçok avantaj var. Şayet kesimde önemli olarak kalifiyeli olarak çalışacaklarsa havacılık yönetimi programını tercih etmelerini tavsiye ediyoruz. Arkadaşlarımız bilhassa kamu kurumu otoriteleri dediğimiz Ulaştırma Bakanlığı himayelerindeki Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nde çeşitli idari durumlarda çalışma imkanı bulabiliyor. Bunun dışında bilhassa Türkiye’de devreye giren yap- işlet- devret modeli havacılık terminal işletmelerinden yer işletmelerine kadar havacılığın aslında birçok tarafında memleketler arası ölçekte kurum ve kuruluşlarda yönetici olarak yer alabilirler” tabirlerini kullandı.

“Lojistik bölümü yalnızca nakliyecilik manasına gelmez”

Pandemi süreciyle birlikte lojistik bölümünün öneminin daha da anlaşıldığını ve bu alanda faaliyetlerin ağırlaştığına değinen İstanbul Esenyurt Üniversitesi Memleketler arası Lojistik Ve Nakliyecilik Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Haluk Recai Cezayirlioğlu “Öğrencilerimizi bekleyen kuvvetli bir dönem var. Öncelikle gerçek iş hayatını temsil eden ve gerçek iş hayatının modelini laboratuarını oluşturan üniversiteler ön plana geçiyor. ‘Üniversiteler iş imkânını, staj imkânını ve dört yıllık üniversite hayatlarında proje yapmalarını sağlıyor mu?’ diye denetim etmeleri gerekir. Türkiye’de son zamanda bakıldığında söylem edilen sözlerin başında sağlık geliyor lakin ikinci ve üçüncü sözlere baktığımızda lojistik ile ilgili olduğunu görüyoruz. Lojistik ve tedarik zinciri olmasaydı sağlık materyalleri, besin gereçleri bütün bu e-ticaret üzerinden yaptığımız satın almaların hiçbiri bize ulaşmazdı. Lojistik dediğimiz zaman yalnızca nakliyat aklımıza gelmesin. Bunun depolanması, dağıtımı, tedariği, çeşitli ülkelerden ulaşımı, bekletilmesi ve son müşteriye kadar getirilmesi kara, deniz ve hava ulaşımlarını kapsayan bir konu” dedi.

“Ülkemiz lojistik bölümüne uygun bir konumda”

Ülkemizin lojistik bölümü açısından avantajlı bir pozisyonda olduğunu belirten ve Lojistik bölümünü tercih edecek olan öğrencilere bölüm hakkında bilgiler veren Cezayirlioğlu, “Lojistik mesleği yükselişte olan bir bölüm. Ülkemiz lojistik bölümüne uygun bir pozisyonda. Üç kıtanın birleşiminden ve 10-14 koridordan oluşan doğal bir lojistik üssüyüz. Altyapımızı güçlendirerek gelişen bir ülke olarak terminaller ve lojistik köyler kurmaya devam ettiğimiz sürece 300 bin mezunumuza iş imkânı sağlanacağını düşünüyorum. Öğrenciler üniversite tercihlerinde lojistik bölümünü seçerken üniversitenin sanayi ve lojistik altyapılarına ne kadar yakın olduğuna ve bu alanla ilişkilerini ve etkileşiminin ne derecede olduğuna dikkat ederek tercih yapmalarını tavsiye ederim. Ayrıyeten öğrenciler okullarında okuduğu esnada iş hayatlarını yerinde yaşayarak öğrenmeleri çok önemli. Bunun için staj imkânlarını göz önüne almaları gerekir” halinde konuştu.

YKS tercihleri 6 Ağustos tarihinde başlayacaktır. 2020 YKS Adayları tercihlerini 6-14 Ağustos tarihleri ortasında http://ais.osym.gov.tr’den yapacaklardır.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Instagram, TikTok benzeri özelliği Reels’i kullanıma sundu