a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • Merkez Bankası’ndan kredi ve mevduat faizi açıklaması

Merkez Bankası’ndan kredi ve mevduat faizi açıklaması

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Merkez Bankası, enflasyon görünümü üzerinde besbelli ve kalıcı riskler oluşması durumunda mali sıkılığın gözden geçirileceğini belirtti.

TCMB’den yapılan açıklamada, “Kredi arzında ve mevduat faizinde gözlenebilecek oynaklıklara rağmen makroihtiyati kararlarla mali transfer düzeneği desteklenmeye devam edilecek” tabiri kullanıldı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 25 Ocak 2024 tarihli Para Siyaseti Konseyi’nin (PPK) özetini yayınladı. PPK toplantı özetine nazaran Konsey, siyaset faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 42,5’ten yüzde 45 seviyesine yükseltilmesine karar vermiştir. Şura, siyaset kararlarını mali sıkılaştırmanın gecikmeli tesirlerini de dikkate alarak, enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve orta vadede yüzde 5 gayesine ulaştıracak mali ve finansal şartları sağlayacak formda belirlemeye devam edecek.

Açıklamada şu tabirler kullanıldı:

“Kurul, mali sıkılaştırmanın gecikmeli tesirlerini de göz önünde bulundurarak, dezenflasyonun tesisi için gerekli nakdî sıkılık seviyesine ulaşıldığını ve bu seviyenin gerektiği surece sürdürüleceğini değerlendirmiştir. Şura, siyaset faizinin mevcut düzeyinin aylık enflasyonun ana eğiliminde besbelli bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri öngörülen iddia aralığına yakınsayana kadar sürdürüleceğini değerlendirmiştir. Enflasyon görünümü üzerinde besbelli ve kalıcı riskler oluşması durumunda ise mali sıkılık gözden geçirilecektir.

Kurul, mevcut mikro ve makroihtiyati çerçeveyi, piyasa sisteminin fonksiyonelliğini artıracak ve makro finansal istikrarı güçlendirecek biçimde sadeleştirmektedir. TCMB tarafından yapılan düzenlemelere ait tesir tahlilleri kelam konusu çerçevenin tüm bileşenleri için enflasyon, faizler, döviz kurları, rezervler, beklentiler, menkul değerler ve finansal istikrar üzerindeki yansımalarıyla birlikte bütüncül bir bakış açısıyla kıymetlendirilerek yapılmaktadır. Bu kapsamda alınan kararlar ile birlikte sadeleştirme sürecinde kıymetli bir evre kaydedildiği değerlendirilmiştir.

Son devirde, kamu harcamaları ile para tabanı gelişmelerinin tesiriyle piyasada süreksiz likidite fazlası oluştuğu gözlenmektedir. Şura, faiz kararlarının yanı sıra, mali sıkılaştırma sürecini destekleme maksadıyla, kullandığı sterilizasyon araçlarının çeşitliliğini artırarak miktarsal sıkılaştırmaya devam edecektir. Bu çerçevede, Türk Lirası Depo Alım İhalelerinin düzenlenmesine devam edilmektedir. Bu kararlarla, temel siyaset aracı olan siyaset faizi mali, finansal şartlar ve beklentileri etkilerken, Türk lirası likiditesindeki aşırılıkların dengelenmesi ve para siyasetinin aktifliğinin artırılması hedeflenmektedir.

Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ait göstergeler yakından takip edilecek ve Konsey, fiyat istikrarı temel hedefi doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Konsey, kararlarını öngörülebilir, data odaklı ve şeffaf bir çerçevede almaya devam edecektir.”

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Merkez Bankası’nın rezervleri açıklandı