a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • Merkez Bankası siyaset getirisini yüzde 8,25’te sabit tuttu

Merkez Bankası siyaset getirisini yüzde 8,25’te sabit tuttu

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Siyaseti Konseyi (PPK), bir hafta vadeli repo ihale nema nispetini (politika faizi) yüzde 8,25’te sabit bıraktı.

TCMB tarafından getiri oranlarına ilişkin yapılan duyuruda, Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal başkanlığında toplanan PPK’nın, siyaset nemasının yüzde 8,25 seviyesinde sabit tutulmasına karar verdiği bildirildi.

Duyuruda, Covid-19 salgınına ilişkin gelişmelere bağlı olarak global büyümedeki zayıflamanın yılın 2. çeyreğinde derinleşirken, ülkelerin attığı olağanlaşma adımlarına bağlı olarak kısmi bir toparlanma gözlendiği belirtildi.

Küresel ekonomideki toparlanmaya ilişkin belirsizliklerin yüksek seyretmekte olduğu, gelişmiş ve gelişmekte olan ülke merkez bankalarının genişleyici cephede adımlar atmaya devam ettiği bildirilen duyuruda, salgın marazın anamal akımları, finansal koşullar, dış ticaret ve emtia fiyatları kanalıyla oluşturmakta olduğu global tesirlerin yakından takip edildiği kaydedildi.

Duyuruda, şu tabirlere mahal verildi:

“İktisadi faaliyetteki yavaşlama nisan ayında belirginleşirken, kademeli sıradanlaşma adımlarıyla birlikte mayıs ayından itibaren toparlanmanın başladığı görülmektedir. Salgın illete bağlı gelişmelerin Türkiye ekonomisi üzerindeki olumsuz tesirlerinin sonlandırılması açısından finansal piyasaların, kredi kanalının ve firmaların nakit akışının sağlıklı işleyişinin devamı büyük önem arz etmektedir. Bu çerçevede, yakın devirde tatbike konulan mali ve mali önlemler, ekonominin üretim potansiyelini destekleyerek finansal istikrara ve iktisadi faaliyetteki toparlanma sürecine ek yapmaktadır. Son periyotta ihracat ve turizm gelirlerinde salgın illete bağlı olarak düşüş gözlenmiştir. Lakin, normalleşmeyle birlikte mal ihracatında görülen toparlanma ve emtia fiyatlarının düşük seviyeleri önümüzdeki devirde cari süreçler istikrarını destekleyecektir.”

‘Uluslararası emtia fiyatları tüketici pahalılığını sınırlamaya devam etti’Duyuruda, yekun talep koşullarının sınırlayıcı tesirine rağmen, salgına bağlı ünite maliyet artışlarının yansımalarıyla çekirdek pahalılık göstergelerinin eğilimlerinde bir ölçü yükseliş gözlendiği vurgulandı.

Milletlerarası emtia fiyatlarının tüketici pahalılığını sınırlamaya devam ederken, besin pahalılığının dönemsel ve salgına bağlı tesirler nedeniyle arttığı belirtilen duyuruda, şunlar kaydedildi:

“Salgına bağlı önlemlerle kısa vadede tesirli olan arz cepheli ögelerin, olağanlaşma sürecinin devamıyla kademeli olarak ortadan kalkacağı ve yılın 2. yarısında talep taraflı dezenflasyonist tesirlerin daha besbelli hale geleceği bedellendirilmektedir. Bu çerçevede Şura, pahalılık görünümünü etkileyen tüm ögeleri dikkate alarak, siyaset nemasının sabit tutulmasına karar vermiştir. Heyet, enflasyondaki düşüş sürecinin devamlılığının, ülke risk priminin gerilemesi, uzun vadeli nemaların aşağı gelmesi ve ekonomideki toparlanmanın güç kazanması açısından büyük önem taşıdığını kıymetlendirmektedir.

Enflasyondaki düşüşün hedeflenen patika ile entegrasyonlu biçimde gerçekleşmesi için para siyasetindeki temkinli duruşun sürdürülmesi gerekmektedir. Bu çerçevede, mali duruş ana eğilime dair göstergeler dikkate alınarak enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlayacak formda belirlenecektir. Merkez Bankası fiyat istikrarı ve finansal istikrar maksatları doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Açıklanacak her türlü yeni datanın ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik siyaset duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Perşembe Günü Piyasalarda Bilmeniz Gereken 5 Değerli Gelişme