DOLAR

32,2077$% -0.04

EURO

34,8673% -0.39

GRAM ALTIN

2.444,07%0,01

ÇEYREK ALTIN

4.012,00%1,02

TAM ALTIN

16.022,00%1,01

BİST100

10.218,58%-0,49

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Siyaset
  • Meral Akşener’den emeklilere seyyanen artırım daveti

Meral Akşener’den emeklilere seyyanen artırım daveti

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

SON DAKİKA HABERİ: İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Mayıs ayında kelam verdiğiniz lakin sözünüzden dönüp yapmadığınız artırımı da hesaba katarak ocak ayı için tüm emekli maaşlarına seyyanen 11 bin lira artırım yapın.” dedi.

Akşener, partisinin TBMM Küme Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, emekli vatandaşlara verilen 3 bin liralık bayram ikramiyesinin yetersiz olduğunu söyledi.

Emeklilere, bayram ikramiyesi uygulamasının birinci kere 2018 yılında başladığını anımsatan Akşener, iktidarın bayram ikramiyesini kendilerinin yaptığı baskı sonucunda vermek zorunda kaldığını, 2018 yılında 1000 lira olan ikramiyenin enflasyonun süratli artışına karşın altı yıl içinde yalnızca iki kez artırıldığını kaydetti.

Son yapılan artışla bayram ikramiyesinin 3 bin liraya yükseltildiğini anımsatan Akşener, şöyle devam etti:

“2018 yılında bir emeklinin bayram ikramiyesi 217 dolara denk geliyordu. Bugün ise artırılmış haliyle bile 97 dolar ediyor. 2018 yılında emekli bir vatandaşımız bayram ikramiyesiyle 25 kilo kıyma alabiliyordu. Bugün ise 7,5 kilo alabiliyor. 2018 yılında emekli bir vatandaşımız bayram ikramiyesiyle 158 litre akaryakıt alabiliyordu. Bugün ise 73 litre alabiliyor. Durum böylesine ibretlikken emeklinin bayram ikramiyesi sahiden artmış mı? Artmamış, tam aykırısı azalmış, kuşa dönmüş. Yani Sayın Erdoğan’ın emeklilerin yılı ilan ettiği 2024’te emeklilerimize yeniden sıkıntı, yokluk layık görülmüş. Emeklilerimiz tekrar açlığa mahkum edilmiş.”

“EMEKLİ MAAŞLARINA SEYYANEN 11 BİN LİRA ARTIRIM YAPIN” 

Göstermelik artırımların yapıldığını, ikramiyeler verildiğini ve vaatlerin yapıldığını lisana getiren Akşener, emeklilerin daha fazla enflasyona ezdirilmeyerek gerçek adımların atılmasını istedi.

Emekli bayram ikramiyesinin 7 bin lira olması için kanun teklifi sunduklarını belirten Akşener, “Mayıs ayında kelam verdiğiniz ancak sözünüzden dönüp yapmadığınız artırımı da hesaba katarak ocak ayı için tüm emekli maaşlarına seyyanen 11 bin lira artırım yapın. Böylelikle hem en düşük emekli maaşını taban fiyat düzeyine çıkarmış olursunuz hem de emekli maaşları ortasındaki farkı adil biçimde korumuş olursunuz. Bunun da yanında kök maaş işinden de derhal vazgeçin.Yüksek fiyat üzerinden ve yüksek günle prim ödeyenleri daha fazla cezalandırmayın.” sözlerini kullandı.

ESKİ ÖSYM BAŞKANI ALİ DEMİR’İN TAHLİYESİ 

Eski Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Ali Demir’in,”Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliği” ve “görevi berbata kullanma” suçlamalarından yargılandığı davaya değinen Akşener, şöyle konuştu:

“Dönemin ÖSYM Başkanı Ali Demir FETÖ üyeliği ve vazifesi berbata kullanma suçlamasıyla 18 yıl 6 ay mahpus istemiyle tutuklanmıştı. Bu hafta ise birden teğe bir şey oldu ve biz bu kişinin bir anda beraat ettiğini yalnızca ‘görevini berbata kullanma’ kabahatinden 1 yıl 15 gün ceza aldığını kararın açıklanmasının da 5 yıl ertelendiğini öğrendik. Rezalete bakar mısınız? Hayırdır saygıdeğerler ne değişti? Bir kuşağın yalnız sorularını değil, yıllarını, hayallerini, gençliğini çalanlar ne değişti de aklanıverdi? Eksper raporu ortadayken bu kişi, soruların çalınmasından ne oldu da aklandı? Başında bulunduğu kurumun FETÖ’ye çalışmasından ne oldu da aklandı? 5 yıl boyunca gençlerin geleceğiyle oynanmasından ne oldu da aklandı?

Burada asıl yapılmak istenen ne biliyor musunuz? Her vakit yaptıkları üzere ucu kendilerine dokunan bir sıkıntıyı daha sulandırmak. Yapılan aslında Ali Demir’i aklamak değil, cürmün cinsini değiştirip olayın üzerini örtmek. Muhakkak ki birileri ülkemize ve milletimize yapılan ihanetleri unutturmanın peşinde, ordumuza kumpas kuranları milletimize silah doğrultanları şehitlerimizin katillerini affetme peşinde. Muhakkak ki birileri dünkü düşmanlardan yeni dostlar türetme peşinde. O yüzden herkes düzgün bilsin ki onlar unutsa da biz unutmayacağız. Onlar unutturmaya çalışsa da biz unutturmayacağız. Onlar affetse de biz asla affetmeyeceğiz. Milletimiz, asla affetmeyecek. Bu vatanın erdemli evlatları, asla affetmeyecek.”

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN MISIR ZİYARETİ 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mısır ziyaretine değinen Akşener, İYİ Parti olarak Türkiye’nin çıkarları doğrultusunda Mısır’la münasebetlerin iyileştirilmesinden şad olduklarını söyledi.

Akşener, “Madem bu münasebetler, hiçbir şey olmadan kendi kendine güzelleşecekti o vakit ülkemiz neden 11 yıl kaybetti? Madem ‘katil Sisi, kardeşim Sisi’ oluverecekti o vakit Doğu Akdeniz’de elimiz neden zayıflatıldı? Mısır’la Yunanistan’ın muahedesine neden alan açıldı? Madem İhvancılar bir kenara itilecekti, Rabia da böylesine kolay unutulacaktı o vakit, Mavi Vatan’daki çıkarlarımız neden tehlikeye atıldı?” dedi.

31 MART’TA YAPILACAK LOKAL SEÇİMLERİ 

Akşener, 31 Mart’ta yapılacak mahallî seçime hür ve müstakil olarak katılma kararlarını açıkladıklarını fakat iktidar ve ana muhalefet partisinin bu kararlarını hazmedemediğini belirtti.

Hür ve müstakil girme kararlarıyla birlikte kimi çevrelerin kendilerine karşı operasyon başlattığını fakat kararlarından taviz vermediklerini kaydeden Akşener, şu tabirleri kullandı:

“Bugün, ne yazık ki iktidar ve ana muhalefetin ele ele verip birlikte oluşturdukları sefasını da birlikte sürdükleri bir kutuplaşma ortamındayız. İkisinin de birbirinin varlığından beslendiği ismine da ‘ittifak sistemi’ dedikleri bir kayıkçı nizamının içindeyiz. Yalnızca oy almak için birinin Atatürk’ümüze beddua eden soysuzlara, başkasının de Cumhuriyet’imizi 100 yıllık zulüm gören terör şakşakçılarına sevimlilik yapma yarışına tutuştuğu kirli bir orta oyunun tam ortasındayız. Bu sayınlar, şimdiye kadar birbirlerine düşman gözüküp milletimizi birbirinin karşısına dikerek kolay oy almaya çok alıştılar. Şimdiye kadar korkutup, kıymetlerini istismar edip kendilerine mecbur bırakarak seçmeni sandıktaki keklik görmeye çok alıştılar. Tıpkı zihniyeti, usulleri, telaffuzları birbirinden farklıymış üzere pazarlayarak koltuklarını müdafaaya çok alıştılar.”

Bu arada Akşener, konuşmasına başlamadan evvel kimi vilayet ve ilçe belediye lider adaylarını da açıkladı.

Abdullah Yıldırım Konya Büyükşehir Belediye Lider adayı, Şeyhmus Göçmez Malatya Büyükşehir Belediye Lider adayı, İz Yücedağ Adıyaman Belediye Lider adayı, Abdullah Polat Batman Belediye Lider adayı, Burak Özgül Elazığ Belediye Lider adayı, Ufuk Cengiz ise Kırşehir Belediye Lider adayı oldu.

Akşener, Türkiye’nin yerli ve ulusal 5. kuşak savaş uçağı KAAN’ın birinci uçuşuna ait ise bir açıklama yapmadı.

KAYNAK: HABER7

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Listeleri geç teslim etmişlerdi! CHP’ye Özgür Özel’in memleketinde şok