DOLAR

32,7843$% 0.04

EURO

35,2146% 0.04

GRAM ALTIN

2.456,34%-0,04

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

TAM ALTIN

15.697,00%1,80

BİST100

10.471,32%0,76

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • Memleketler arası piyasalarda Türkiye’den bir ilk! Rekor talep geldi

Memleketler arası piyasalarda Türkiye’den bir ilk! Rekor talep geldi

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Türkiye Varlık Fonunun 7 milyar doların üzerinde talep gelen tahvil ihracını pahalandıran Ermut, “5-6 Şubat’ta roadshow’una başladığımız eurobond ihracı için çalışma arkadaşlarımla bir arada Londra’daydık. Türkiye Varlık Fonunu, bu ihraca ait gayelerimizi ve stratejilerimizi birinci ağızdan memleketler arası kıymetli yatırımcılarla paylaşma imkanı bulduk.” bilgisini paylaştı.

7 Şubat 2024’te gerçekleşen bu ihraçta başlangıçta belirlenen yüzde 9,125 getiri oranının memleketler arası yatırımcıların gösterdiği ağır ilgi ve inanç sayesinde, kıymetli bir düşüşle yüzde 8,375’e çekildiğini vurgulayan Ermut, bunun birebir vakitte Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesi için de 2021 yılından bu yana kaydedilen en yüksek fiyat düşümü olduğunu aktardı.

Ermut, 500 milyon dolar arza karşı 7 milyar doların üzerinde talep gelmiş olmasının bu sürecin Türkiye’de bugüne kadar elde edilen en yüksek talep katsayısıyla sonuçlanmasını sağladığını belirtti.

Bu yüksek talep ve ilginin Türkiye iktisadına ve iktisat siyasetlerine olan inancın de bir göstergesi niteliğinde olduğunun altını çizen Ermut, şunları kaydetti:

“Bu süreçte emeği geçen tüm paydaşlarımıza ve ihracımıza ilgili gösteren memleketler arası yatırımcılara teşekkürlerimi sunarım. Türkiye Varlık Fonu’nda birlikte çalışmaktan büyük memnuniyet duyduğum ve bu projede emeği geçen arkadaşlarımın özverisi, profesyonelliği ve sıkı çalışması farklı bir teşekkürü hak ediyor. Değerli çalışma arkadaşlarımın her birine farklı ayrı teşekkür ediyorum. Rekor taleple tamamladığımız eurobond ihracını büyük amaçlara gerçek atılmış sağlam bir adım olarak görüyoruz. Türkiye Varlık Fonu olarak, ülkemizin ekonomik potansiyelini maksimize etme ve sürdürülebilir kalkınma amaçlarımıza katkıda bulunma misyonuyla, çok daha güzel ve hoş projeleri hayata geçirebilmek için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Geleceğe dair umutlarımız büyük, amaçlarımız yüksek. Birlikte daha fazlasını başaracağımıza olan inancım tam.”

KAYNAK: AA

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Arabada ‘düşük kilometre – düzmece ekspertiz’ oyunu!