DOLAR

33,0350$% -0.08

EURO

36,0505% 0.06

GRAM ALTIN

2.557,89%-0,10

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,67

TAM ALTIN

16.608,00%0,67

BİST100

11.064,85%0,37

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a

Matlı: “KDV indirimleri fiyatlara yansımalı”

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Hazine ve Mâliye Bakanı Berat Albayrak’ın arife günü açıkladığı vergi indirimi kararının müspet yankıları devam ederken, Bursa Ticaret Borsası (Bursa TB) Yönetim Konseyi Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Şurası Üyesi Özer Matlı, indirimlerin fiyatlara yansıması gerektiğini vurguladı.

Hizmet başta olmak üzere pek çok dal koluna adeta ‘can suyu’ olan KDV indirimlerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başkan Özer Matlı, “Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak’ın, bayramın çabucak öncesinde açıkladığı vergi indirimleri ile iş yeri kiralarında uygulanan stopaj oranının yüzde 20’den yüzde 10’a düşürülmesi muştusu, pandemi nedeniyle epey sıkıntı günler geçiren esnafımız için bayram ikramı olmuştur. İndirimlerin yıl sonuna kadar devam edecek olması piyasayı rahatlatacağı üzere ekonomideki toparlanma sürecine de ivme kazandıracaktır. Buna paralel olarak, TOBB’un başını çektiği iş dünyasının taleplerinin dikkate alınarak yapılan bu düzenlemeler, bizi de son derece mutlu etmiştir. Lakin burada dikkat çekmek istediğim önemli bir konu var;o da başta turizm, yeme-içme üzere bölüm kollarına getirilen bu vergi indirimlerinin fiyatlara da yansıtılması gerektiğidir. Bu noktada,gerekli kontrollerin titizlikle gerçekleştirilmesinin önemli olduğunu bilhassa vurgulamak istiyorum” dedi.

“İş dünyası kaldığı yerden koşmaya hazır”

Aile, Çalışma ve Toplumsal Hizmetler Bakanımız Zehra Zümrüt Selçuk tarafından açıklanan kısa çalışma ödeneği ve nakdi fiyat takviyesinin 1 ay daha uzatılması kararından da memnuniyet duyduklarını belirten Başkan Matlı, “İş dünyası olarak beklentimiz,kısa çalışma ödeneğinin en azından yıl sonuna kadar devam ettirilmesi yönünde. Hükûmetimizin bu süreçte bölümlere yönelik yaptığı müdahalelerin olumlu sonuçlar verdiğini, son dönemdeki verilere baktığımızda görebiliyoruz. Kısa çalışma ödeneği ve nakdi fiyat dayanağı de sıkıntı günler geçiren bölümlere bir nebze nefes aldırmıştır. Olağanlaşma süreciyle birlikte, pek çok kesimde pandemi kaynaklı oluşan kayıplar önemli oranlarda düzelmeye başlarken, piyasadaki mevcut vergi ve SGK primlerinde yapılandırılmaya gidilmesi ile sicil affı taleplerini de destekliyoruz. Beşerler, pandemi sürecinde hayli sıkıntı kaidelerde ayakta kalabilmek için çaba ediyorlar. Her şeyin yeni tertipte sıfırlandığı, herkesin birbirini affettiği böylesi bir dönemde, biz de hükûmetimizden bu hususlarda toplum lehine bir karar almasını istiyoruz. İnşallah Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden önümüzdeki dönemde bu yönde bir karar çıkar ve bizde iş dünyası olarak kaldığımız yerden koşmaya devam ederiz” diye konuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

2020 Ağustos kira artış oranı ne kadar oldu?