a

Maske kumaşına ek vergi yok

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Maske üretiminde girdi olarak kullanılan “melt blown” kumaşlara uygulanan ilave gümrük vergisi ekime kadar yüzde 20’den yüzde sıfıra düşürüldü.

Resmi Gazete’de  yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile; Ticaret Bakanlığınca dünya genelinde tesirli olan salgınla uğraşta zatî maske kullanımının önemi dikkate alınarak, maske üretiminde girdi maliyetlerini düşürmek maksadıyla düzenleme yapıldı.

Buna nazaran, maske üretiminde girdi olarak kullanılan “melt blown” kumaşlarda uygulanan ilave gümrük vergisi 1 Ekim’e kadar yüzde 20’den yüzde sıfıra indirildi.

Resmi Gazete’de yayımlanan İthalat Rejimi Kararına Ek Cumhurbaşkanı Kararı ile de endüstricinin girdi maliyetlerini azaltmak, yarışma gücünü desteklemek ve son eser fiyatlarını düşürmek maksadıyla Türkiye ve Avrupa Birliği’nde (AB) üretimi olmayan girdi mahiyetinde ham husus ve ara mamullerde uygulanan gümrük vergileri AB ile eş zamanlı düşürüldü.

Bu kapsamda, Türkiye’de üretimi bulunmayan 125 hususî tarifli eserin gümrük vergilerinin yarından (1 Temmuz) itibaren düşürülmesi kararlaştırıldı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Varlık barışında bugün son gün (Varlık Barışı nedir, koşulları neler?)