a

Margarinin keyfi kaçacak

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Tarım ve Orman Bakanlığı, halkın sağlıklı ve gıda güvenliğini sağlamak emeliyle yeni adımlar atmaya hazırlanıyor. Besin ve Denetim Genel Müdürlüğü, nar ekşisi izlenimi veren nar aromalı, nar ekşili sos, şurup üzere eserlerin piyasaya arzı, baklava, pestil, sucuk üzere eserlerde katkı unsuru kullanılması, saray, çekme, tahin helvası üzere yöresel eserlerde renklendirici yasaklanmıştı.

Tüketici sıhhatini korumak için ekmek, salça, ayran, peynir, pastırma üzere eserlerde de tuz oranı düşürülmüştü. Tüketicinin sıhhatini korumak için çalışmalara devam eden bakanlık, besin etiketlemelerinde değişikliğe giderek margarin ambalajlarını mercek altına aldı. Edinilen bilgilere nazaran, margarinin üzerinde yer alan “tereyağı keyfi”, “tereyağı lezzeti” gibi tüketiciyi yanıltmaya yönelik etiketlemelere yasaklar getirilecek.

BALIN NMR’Sİ ÇEKİLECEK

Balda taklit ve tağşişin önüne geçilmesi için ise bu yıl tüm ballar NMR (Nükleer Manyetik Rezonans) aygıtından geçecek, böylelikle dışarıdan rastgele bir husus ek olup olmadığı tespit edilecek. Ayrıyeten, propolis, arı sütü, arı keki üzere ürünlerle
ilgili de başlatılan bildiri çalışmasının bu yıl içinde tamamlanması planlanıyor.

EN UYGUN DENETÇİ TÜKETİCİ

Gıda etiketleri, tüketicilerin beslenme alışkanlıkları, hassasiyetleri ve tüketim tercihleri açısından temel bilgi kaynağı.

Alınan besinin kimliği niteliğindeki etiketlerde, besinin isminin yanı sıra içindekiler listesi, tavsiye edilen tüketim tarihi, son tüketim tarihi, eserin koruma şartları (buzdolabı, oda sıcaklığı), güç, besin ögeleri, işletmeye ilişkin kayıt ve onay numaralarının bulunması gerekiyor. Tüketiciler Bakanlığın “Gıda Güvenliği Bilgi Sistemi”ne bu numaraları girerek işletmenin üretimde olup olmadığını görebiliyor. Ayrıyeten, vatandaşlar besin ile ilgili şikâyet ve müracaatlarını ALO 174 Besin Sınırı, WhatsApp İhbar Çizgisi 0501 174 01 74 ve http://www.alo174.gov.tr/ internet adresi üzerinden de yapabiliyor.

TARİHLER NEYİ ANLATIYOR

Gıda etiketlerine yönelik farkındalığın arttırılması besin israfının önlenmesi açısından da kıymetli. Besin ve Denetim Genel Müdürlüğü’nün Besin Etiketlerinde Raf Ömrü Bilgisinin Belirlenmesi ve Belirtilmesi Hakkında Kılavuza nazaran, “Son Tüketim Tarihi (STT)” ve “Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi (TETT)” kavramlarının ve farklarının tüketici tarafından gerçek bilinmesi gerekiyor. Kılavuzda, STT’nin başta hayvansal kaynaklı besinler olmak üzere ekseriyetle soğukta koruma edilen, kolay bozulabilen besinlerin etiketlerinde bulunduğu, STT’si geçen besinin, koku, tat, görünüş üzere duyusal özelliklerinde değişiklik olmasa bile tüketilmemesi gerektiği uyarısı yer aldı. TETT’si geçen besinin görünüşü, kokusu, tadı olağan olması şartıyla tüketiminde bir sakınca olmayacağı belirtildi.

KAYNAK: MİLLİYET

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bakan Yumaklı açıkladı: 5 bin 500 işçi alınacak