DOLAR

32,2077$% -0.04

EURO

34,8673% -0.39

GRAM ALTIN

2.444,07%0,01

ÇEYREK ALTIN

4.012,00%1,02

TAM ALTIN

16.022,00%1,01

BİST100

10.218,58%-0,49

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Siyaset
  • Mahallî seçimde 26 milletvekili, belediye başkanlığı için yarışacak

Mahallî seçimde 26 milletvekili, belediye başkanlığı için yarışacak

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Siyasi partiler süreksiz aday listelerini vilayet ve ilçe seçim başkanlıklarına teslim etti.

AA muhabirinin derlediği bilgilere nazaran, 31 Mart Mahalli Yönetimler Genel Seçimleri’nde 26 milletvekili, partileri tarafından belediye lider adayı gösterildi.

264 milletvekili bulunan AK Parti, 31 Mart’ta 4 milletvekilini belediye lider adayı olarak belirledi.

İstanbul Milletvekili Murat Kurum, İstanbul Büyükşehir Belediye Lider adayı olurken, Aydın Milletvekili Mustafa Savaş ve Eskişehir Milletvekili İdris Nebi Hatipoğlu seçim bölgelerinden belediye lider adayı olarak gösterildi. İzmir Milletvekili Ceyda Parçalanamaz Çankırı ise İzmir’in Konak ilçesinde belediye başkanlığı için yarışacak.

MHP MİLLETVEKİLLERİNİ ADAY GÖSTERMEDİ

Mecliste kümesi bulunan partilerden milletvekilleri ortasından aday çıkarmayan tek parti MHP, en çok milletvekilini aday listesine koyan parti ise 7 isimle İYİ Parti oldu.

İYİ Partide Adana Milletvekili Ayyüce Türkeş Taş Adana Büyükşehir, İzmir Milletvekili Ümit Özlale İzmir Büyükşehir, Bursa Milletvekili Yüksel Selçuk Türkoğlu Bursa Büyükşehir, İstanbul Milletvekili Mehmet Satuk Buğra Kavuncu İstanbul Büyükşehir, Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez Balıkesir Büyükşehir, Muğla Milletvekili Metin Ergun Muğla Büyükşehir, Denizli Milletvekili Yasin Öztürk Denizli Büyükşehir Belediye Lider adayı olarak bildirildi.

CHP VE SAADET PARTİSİNDEN 5’ER MİLLETVEKİLİ ADAY

İYİ Partinin akabinde milletvekilleri içinden en çok belediye başkanı adayı gösteren partiler 5’er milletvekili ile CHP ve Saadet Partisi oldu.

CHP’de Küme Başkanvekili ve Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal Afyonkarahisar Belediye Başkanlığı için yarışa girdi. Malatya Milletvekili Veli Ağbaba Malatya Büyükşehir, Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal Kırıkkale, Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere Adıyaman, Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı Kastamonu Belediye Lider adayı olarak listeye girdi.

BİR VEKİLİN SEÇİLMESİ HALİNDE SAADET PARTİSİNİN MECLİS KÜMESİ DÜŞECEK

Saadet ve Gelecek partilerinin TBMM’de bir araya gelerek Saadet Partisi çatısı altında oluşturduğu ortak kümede yer alan 20 milletvekilinden 5’i seçimlerde aday gösterildi.

İstanbul Milletvekili Birol Aydın Saadet Partisi İstanbul Büyükşehir, Kayseri Milletvekili Mahmut Arıkan Saadet Partisi Kayseri Büyükşehir, Denizli Milletvekili Sema Silkin Ün Gelecek Partisi Denizli Büyükşehir, Hatay Milletvekili Necmettin Çalışkan Saadet Partisi Hatay Büyükşehir, Grup Başkanı ve Muğla Milletvekili Selçuk Özdağ Gelecek Partisi Manisa Büyükşehir Belediye Lider adayı olarak belirlendi.

Saadet Partisi kümesinden belediye lider adayı gösterilen milletvekillerinden birinin seçilmesi halinde partinin Meclis kümesi düşecek.

DEM, DEVA VE TİP 1, HÜDA PAR 2 ADAY İLE YARIŞACAK

DEM Parti’nin 31 Mart seçimlerinde aday listesinde yer verdiği tek isim Erzurum Milletvekili Meral Danış Beştaş oldu. Beştaş, partisince İstanbul Büyükşehir Belediye Lider adayı olarak gösterildi.

Mecliste 15 milletvekili ile temsil edilen DEVA Partisi’nde Ankara Milletvekili İdris Şahin, partisinin İstanbul Büyükşehir Belediye Lider adayı olarak belirlendi. Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Lideri ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş Kocaeli’nin Gebze ilçesinde belediye başkanlığı için yarışacak. HÜDA PAR Batman Milletvekili Serkan Ramanlı Batman’dan, Mersin Milletvekili Faruk Dinç ise Diyarbakır’dan aday gösterildi.

Geçici aday listelerine göre 31 Mart seçimlerinde 19 milletvekili büyükşehir, 5 milletvekili vilayet, 2 milletvekili ilçe belediye başkanlığı için yarışacak. İtiraz ve inceleme süreçlerinin akabinde süreksiz aday listeleri 23 Şubat’ta, kesin aday listeleri 3 Mart’ta ilan edilecek.

 

 

KAYNAK: AA

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

DEM Parti’nin kararından sonra Özel’den açıklama