a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • Lider Erdoğan ve Aliyev imzaladı! Türkiye ve Azerbaycan’dan tarihi adım

Lider Erdoğan ve Aliyev imzaladı! Türkiye ve Azerbaycan’dan tarihi adım

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev huzurunda iki ülke ortasında kıymetli mutabakatlar imzalandı.

TÜRKİYE-AZERBAYCAN ÜNİVERSİTESİ KURULDU

Türkiye Cumhuriyeti Yükseköğretim Heyeti İle Azerbaycan Cumhuriyeti Bilim Ve Eğitim Bakanlığı Ortasında Türkiye-Azerbaycan Üniversitesinin Kurulmasına Dair Mutabakat Zaptı, Yükseköğretim Şurası Lideri Prof. Dr. Erol Özvar ile Azerbaycan Bilim ve Eğitim Bakanı Emin Emrullayev tarafından imzalandı.

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti İle Azerbaycan Cumhuriyeti Hükümeti Ortasında Veterinerlik Alanında İşbirliği Mutabakatını, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı ile Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov imzaladı.

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti İle Azerbaycan Cumhuriyeti Hükümeti Ortasında Gelir Üzerinden Alınan Vergilerde İkili Vergilendirmeyi Tedbire ve Vergi Kaçakçılığı ile Vergiden Kaçınmaya Mahzur Olma Muahedesine Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Azerbaycan İktisat Bakanı Mikail Cabbarov imza attı.

BAŞKAN ERDOĞAN’DAN AÇIKLAMA!

MAKSAT 15 MİLYAR DOLAR

Azerbaycan ile işbirliğinin “Umummilli Lider” merhum Haydar Aliyev’in işaret ettiği “tek millet, iki devlet” temelinden ilerlediğini gördüklerini vurgulayan Erdoğan, şunları söyledi:

“Toplam ticaret hacmimiz geçtiğimiz sene birinci kere 7,5 milyar dolar düzeyini yakaladı. 15 milyar dolarlık gayemize ulaşmak için çabalarımızı arttırma kararlılığındayız. Kritik meydan okumaların yaşandığı bir periyotta ülkelerimizin ulaştırma ve güç alanlarındaki potansiyelini geliştirmemiz gerektiği aşikardır. Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Çizgisi esasen bunun en somut örnekleri ortasında yer alıyor. Bu sınırdan en yüksek randımanı alabilmemiz için yenileme çalışmalarının acilen tamamlanması lazım. Eylül ayında Türk Kapısı Nahçıvan’ı ziyaretim sırasında Kars-Nahçıvan Demiryolu Projesi’ne ait niyet protokolünü bu anlayışla imzaladık. TANAP’ın kapasitesinin arttırılması ve Hazar doğal gazının Türkiye’ye ve Avrupa’ya aktarılması bu kulvardaki önceliklerimiz ortasındadır. Nahçıvan ziyaretim sırasında temelini attığımız Iğdır-Nahçıvan Doğalgaz Boru Çizgisi Projesi ile güç işbirliğimize yeni bir boyut kazandırdığımızı da hatırlatmak isterim.”

YÖK’YEN ÜNİVERSİTE AÇIKLAMASI! AYRINTILAR BELİRLİ OLDU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in huzurunda imzalanan mutabakat zaptı kapsamında kurulacak Türkiye-Azerbaycan Üniversitesi, yeni bir yükseköğretim modeli olarak milletlerarası öğrencilere hitap edecek.

Yükseköğretim Heyetinden (YÖK) yapılan yazılı açıklamaya nazaran, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’in önderliğinde Bakü’de ortak üniversite kurulmasına yönelik çalışmalar tamamlandı.

İki ülke ortasındaki bilimsel ve teknolojik işbirliğini yeni bir boyuta taşıyacak Türkiye-Azerbaycan Üniversitesinin Bakü’de kurulmasına dair mutabakat zaptı, YÖK Lideri Prof. Dr. Erol Özvar ile Azerbaycan Bilim ve Eğitim Bakanı Emin Emrullayev tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen merasimle imzalandı.

Türkiye-Azerbaycan Üniversitesi başta sıhhat, mühendislik ve bilişim alanlarında Türk yükseköğretim deneyimini Azerbaycan’a taşıyacak.

Bu yıl içinde faaliyete geçecek ortak üniversitede eğitim verilen alanlarda nitelikli insan gücü yetiştirilmesi ve her iki ülkenin bilimsel araştırma kapasitelerinin bir ortaya getirilmesi amaçlanıyor.

Yükseköğretim Kurulunca belirlenecek esaslı Türk üniversitelerinin ön lisans, lisans ve lisansüstü programlarının yürütüleceği Türkiye-Azerbaycan Üniversitesi yeni bir yükseköğretim modeli olarak memleketler arası öğrencilere hitap edecek.

YÖK Lideri Özvar, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, dünyada yeni bir milletlerarası üniversite modeli olan Türkiye-Azerbaycan Üniversitesinin ülkeye ve bilim dünyasına iyi olmasını diledi.

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Putin imzaladı! Dünya devi bankanın Rusya’daki iştiraki satıldı