a

Kriz telaşı büyüyor! Gram altında yeni rekor

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Altın fiyatlarında hareketlilik devam ediyor. ABD Merkez Bankası Fed’in faiz indirimine ait tarih vermeyip 2024 yılı içinde faiz indirimi olabileceğine yönelik kelamlı yönlendirmesi umut verici olmadı ve bu altın fiyatlarında tesirini gösterdi.

ONS ALTIN HAFİF YÜKSELİŞTE

Ons altın güne 2055 dolardan başladı. Gün içinde en düşük 2051 dolar, en yüksek de 2056 dolar düzeyi görüldü. Şu sıralar 2055 dolardan süreç görüyor.

GRAM ALTINDA YENİ REKOR

Altının gram fiyatı, ons altındaki yatay seyre karşın, dolar/TL’deki yükselişle tarihi tepesini 2014 liraya taşıdı. Gram altın şu dakikalarda ise, yüzde 0,41 primle 2012 liradan alıcı buluyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 3.286 liradan, Cumhuriyet altını ise 13.793 liradan satılıyor.

KAPALIÇARŞI’DA REKORA YAKIN

Kapalıçarşı’da gram altın 2056 liradan alınıp, 2076 liradan satılıyor.

Yatırımcılar bugün ABD tarım dışı istihdam datalarını izleyecekler. Ekonomistler ocakta tarım dışı istihdamın 180 bin artacağını iddia ediyorlar.

Tarım dışı istihdamın kestirimlerin altında kalması son günlerde zayıflayan ABD’de faiz indirimlerinin martta başlayacağı beklentilerini tekrar kuvvetlendirebilir. Piyasalar, şu anda martta faiz indirimine yüzde 40 mümkünlük veriyorlar. Bu yılın tamamında ise 145 baz puan faiz indirimi yapılacağını fiyatlıyorlar.

Bu yılın tamamında 1,5 puana yakın faiz indirimi beklentisi ve ABD’de küçük-orta ölçekli bankalara yönelik kaygıların tekrar gündeme gelmesi inançlı liman olarak görülen varlıklara talebi artırdı. ABD Hazine tahvillerinin getirileri yıl başından bu yana en düşük düzeye geriledi ve Asya süreçlerinde yatay seyretti.

ABD’nin 10 yıllık Hazine tahvillerinin getirisi dün 10 baz puan düşüşle yüzde 3,817 düzeyine inmesinin akabinde son olarak yüzde 3,8802 düzeyinde yatay seyretti.

DOLARDA KADEMELİ YÜKSELİŞ

Fed yılın birinci toplantısında siyaset faizini yüzde 5,25 ila 5,50 aralığında sabit bıraktı ve faiz indirimi için tez etmeyeceği iletisini verdi. Faiz kararında “Komite, enflasyon sürdürebilir biçimde yüzde 2’lik amaca indiğine emin olana dek faiz indiriminin uygun olmasını beklemiyor” tabirleri yer aldı. 

Kararın akabinde dolar güçlendi. Lakin daha sonra açıklanmaya başlayan bilançoların tesiriyle artan risk iştahıyla tekrar eski düzeylerine geriledi. 

Bankalararası piyasada dolar/TL 30,45, Euro/TL 33,12 düzeyinde hareket ediyor.

KKM’DE DÜŞÜŞ SÜRÜYOR

TCMB’nin Türk Lirası Dönüşümlü Kur Muhafazalı Mevduat hesaplarının artık sona erdirilmesi kararının tesirleri KKM hesaplarında görülüyor. KKM hesapları 19 Ocak ile biten haftada 2.5 trilyon liranın altına geriledi. Böylece 23 haftada 948 milyar TL KKM hesaplarından çıkış yaptı.

MERKEZ BANKASI REZERVLERİ GERİLEDİ

TCMB’nin toplam rezervleri ise geriledi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) toplam rezervleri, 26 Ocak haftasında bir evvelki haftaya nazaran 930 milyon dolar azalışla 137 milyar 161 milyon dolara geriledi. Brüt rezervlerdeki gerileme beş haftada 8,5 milyar doları buldu.

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

IMF Lideri Georgieva’dan “erken gevşeme” uyarısı