a

Kredi kartı harcamaları sürat kesmiyor

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Kredi kartı harcamaları sürat kesmiyor. Para siyasetindeki sıkı duruşa rağmen kredi kartı harcamlarındaki artış dikkat çekti. Son periyotlarda iktisat idaresi de dal temsilcileri de kredi kartı harcamalarına vurgu yaptı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Merkez Bankası’nın (TCMB) yeni lideri Fatih Karahan, dün enflasyon amaca uyumlu düzeylere gerileyene kadar gereken nakdî sıkılığı korumakta kararlı oldukları iletisini verdi. Karahan, enflasyon görünümünde bozulmaya müsaade vermeyeceklerini söz etti.

TCMB datalarına nazaran, banka kartı ve kredi kartı süreçler meblağı 2 Şubat ile biten haftada evvelki haftaya nazaran yüzde 17 artışla 240,9 milyar TL düzeyine yükseldi.

26 Ocak haftasında kredi kartı harcamaları 206 milyar lira olarak gerçekleşmişti.

Geçen hafta yaşanan artışta sömestr tatili ile ilgili harcamalar öne çıktı. Harcamalardaki en bariz artış hizmet bölümleri ve eğitim-kırtasiye kalemlerinde kaydedildi.

11,6 milyar liralık vergi ve BES ödemeleri de kredi kartı harcamalarına katkı yaptı.

KREDİ KARTLARINA DÜZENLEME GELECEK Mİ?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Fatih Karahan, kredi kartlarında düzenleme yapılması gerektiğini düşündüklerini belirterek, “Bu bahiste birkaç fikrimiz var, çalışmalarımız sürüyor. Makul bir basamağa geldiğinde kamuoyuyla paylaşacağız” dedi.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) İdare Heyeti Lideri Alpaslan Çakar da “Kredi kartları harcamalarındaki artış göze çarpmaktadır. Kredi kartı harcamalarına ait enflasyon tesirini de yönetmek ismine burada bir düzenleme olabileceği kanaatindeyim. Bunun birkaç tane yolu var; faiz oranı, taksit sınırlaması ya da kişinin harcayabileceği fiyat konusu. Bu mevzuda bir aksiyon alınacağı kanaatindeyim” diye konuşmuştu.

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Tosyalı Holding İdare Konseyi Lideri’ne Japonya Büyükelçiliği’nden ödül