DOLAR

33,0350$% -0.08

EURO

36,0505% 0.06

GRAM ALTIN

2.557,89%-0,10

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,67

TAM ALTIN

16.608,00%0,67

BİST100

11.064,85%0,37

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a

Korona virüs aşısından önce kumaşı üretildi

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Korona virüsün aşı çalışmaları dünya genelinde tüm süratiyle devam ederken Adana’da bir grup tarafından, tekraren yıkandıktan sonra bile korona virüsü yüzde 96,6 oranında etkisiz hale getiren kumaş üretildi. Sağlık alanında çalışan ARGE ve İnovasyon Uzmanı Sanayi Yüksek Mühendisi Reşan Arlıer, “Kumaşı Covid-19 salgınında hayatı kaybeden sağlık çalışanlarına ithaf ediyoruz. Üretim bandı oluşturuldu ve bir problem yok. Talepler gelmeye başladı. Birinci olarak hemşire ve hekim arkadaşlarımızın günlük giydiği iş yeri formalarını üretiyoruz” dedi.

ARGE ve İnovasyon Uzmanı Sanayi Yüksek Mühendisi Reşan Arlıer’in 74 yaşındaki annesi, salgının ilk çıktığı dönemlerde korona virüs şüphesiyle hastanede kaldı. Birebir zamanda eşi ve oğlu hekim, kendisi de sağlık çalışanı olan Arlıer, annesi, eşi ve evladına temas edememesinden dolayı büyük hüzün yaşadı. Korona virüsü öldürebilen bir gözetici kumaş düşünen Arlıer, bu fikri hayata geçirmek için çeşitli araştırmalar yaptı. Yaklaşık 1 ay boyunca çalışan Reşan Arlıer, önce su, sıvı ve hava geçirmez kumaşın ARGE’sini tamamladı. Arlıer, bu kumaşın prototipini ürettirdikten sonra kumaşın korona virüsü de öldürebilmesi için çalışma yaptı.

Bağımsız laboratuvarlarda onaylandı

Bu çalışma sırasında bir tekstil firması CEO’su Ümit Çelik ile görüşen ARGE uzmanı, iş birliği yaparak tekraren yıkandıktan sonra bile korona virüsünü yüzde 96,6 oranında etkisiz hale getiren bir kumaş ortaya çıkartmayı başardılar. İngiltere’de ki Mıcrobıologıcal Solutıons LTD – MSL laboratuvarında da onaylattırılan kumaşın üretimiyse Bursa ve Gaziantep’teki fabrikalarda başladı. Birinci etapta kumaştan sağlık çalışanlarının tulum ve kıyafetleri üretilecek. Böylece sağlık çalışanlarının kullandığı tek kullanımlık materyallere daha az muhtaçlık duyulacak.

Maliyet düşecek

Birebir zamanda Vilayet Sağlık Müdürlüğü’nde finansal tahlil ünitesinde çalışan Arlıer, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Dr. Emrah Ceviz’in önerisiyle başladığı çalışmayla hastanelerde tek kullanımlık gereçlerin üretilen kumaş ile yer değiştirilmesi halinde ortalama yüzde 85 tasarruf edilebileceğini de belirledi.

Birçok alanda kullanılacak

Covid-19 da dahil öbür virüs ve bakterileri etkisiz hale getiren, su itici ve yüzde 90 hava filtrasyonu sağlayarak insanları koruyan özel bir teknoloji ile üretilen kumaş, su geçirmezlik ve tekrar kullanılma özelliğine sahip. 60 defa yıkanmasından sonra bile Kovid-19’u dahil öteki virüsleri ve bakterileri yüzde 96,6 etkisiz hale getirdiği tahlil edilen kumaştan maske, eşarp, fular, battaniye ve seccade de yapılacak.

“Hem ülkemiz hem de dünya için çok manalı olacak”

Mevzuyla ilgili İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Reşan Arlıer, aşı bulunmadan kendilerinin böylesine bir kumaşı üretmelerinden mutlu olduklarını belirterek, “Aşı daha bulunmayınca biz de kumaş ARGE’sine yöneldik. Kumaş sahiden çok değerli bir kumaş. Yaşlılarımızın, kronik hastalarımızın bu kumaşları giymesi onların sıhhatini daha çok koruyacak. Covid-19’un bulaşma riskini daha azaltacak. Hem ülkemiz hem de dünya için çok manalı olacağına inandım” diye konuştu.

“Terletmiyor ve 60 yıkama boyunca özelliğini kaybetmiyor”

Üretilen kumaşın İngiltere’den onaylandığını ve 60 yıkama boyunca özelliğini kaybetmediğini vurgulayan Arlıer, daha sonra şunları söyledi:

“Sağlık çalışanlarını nasıl daha fazla koruyabiliriz diye aslında yola çıktım. Tek kullanımlık eserler dışında yıkanabilir, sürdürülebilir neler yapabiliriz diye düşündük. Bizim klâsik dokuma teknolojimiz üzerinden çalışmaya başladık. Sonra buna antiviral ve antibakteriyel bir özellik nasıl kazandırabiliriz diye çalıştık. Bu süreçte bana birçok kişi olumsuz yanıt verdi lakin Ümit Çelik bana olumlu dönüş yaptı. Biz onunla çalışmaya başladık. 7 Temmuz’da hazırladığımız kumaşın İngiltere’de ki bağımsız laboratuvarda antibakteriyel, antiviral olduğu yüzde 90 hava geçirmezliği, yüzde 100 su iticiliği ve terletmeme özelliği olduğu kanıtlandı. Kumaş 60 yıkamaya kadar bu özelliğini koruyor.”

“1 saatte kumaşların yüzde 96,2’sini öldürüyor”

Kumaşın fikri mülkiyet hakkı için Türk Patent Enstitüsüne müracaatta bulunduklarını aktaran ARGE ve inovasyon uzmanı Sanayi Yüksek Mühendisi Reşan Arlıer, “Finansal acıdan baktığımızda yüzde 80 daha uygun. Bin çalışanı olan bir hastanede ortalama tek vardiya da 2 milyon TL üzere bir maliyet kelam konusu. Bu kumaşların maliyetiyse 250 bin TL civarında. Hem sıhhatimiz hem paramız korunuyor. Bu kumaş Kovid-19 dahil olmak üzere tüm virüsleri öldürüyor. Birinci 1 saat içerisinde yüzde 96,2 oranında tüm virüsleri etkisiz hale getiriyor. Virüs kumaşa değdiği andan itibaren kumaşın içerisinde ki özel kimyasal hücre zarını parçalıyor ve 1 saat sonra virüsün neredeyse yüzde 97’si etkisiz hale geliyor. Bunu 8 saat boyunca Kovid-19 hastalarıyla çalışan sağlık çalışanlarında düşündüğümüzde hakikaten gözetici özelliği çok değerli. Özel bir teknikle geliştirildi bu kumaş. Dünyada bu özelliklerde ve bu teknolojide bir kumaş şimdi geliştirilmedi” biçiminde konuştu.

“Hemşire ve tabip arkadaşlarımızın iş yeri formalarıyla başladık”

Kumaşı Covid-19 salgınında hayatı kaybeden sağlık çalışanlarına ithaf ettiklerini kaydeden Arlıer, “Bu inavasyonu mescitlerde, baş örtülerinde, bebek battaniyelerinde, iç çamaşırlarında ve konut tekstilinde değerlendirebiliriz” tabirlerini kullandı.

“Sıkıntısız üretim yapılacak”

CEO Ümit Çelik ise üretimin şuanda başladığını vurgulayarak, “Şu anda Bursa ve Gaziantep ’te 6 milyon metrekare üzerinde bir üretim bandı oluşturuldu lakin maksadımız 10 milyon metrekare. Şimdilik bir problem yok. Bana arkadaşlarım ulaşıyor, firmalardan talepler gelmeye başladı. Bilhassa hemşire ve hekim arkadaşlarımızın günlük giydiği iş yeri formalarıyla üretime başladık” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Sobada çay yapmak istedi, az daha canından oluyordu