DOLAR

33,0350$% -0.08

EURO

36,0505% 0.06

GRAM ALTIN

2.557,89%-0,10

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,67

TAM ALTIN

16.608,00%0,67

BİST100

11.064,85%0,37

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • Konutta yabancıya satışta yüzde 40 artış bekleniyor

Konutta yabancıya satışta yüzde 40 artış bekleniyor

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

LEYLA İLHAN

Gayrimenkul bölümü kamu bankaları ve Emlak Konut’un haziran ayında başlattığı düşük faizli konut kampanyasıyla birlikte hazirandan itibaren süratlice toparlanmaya başladı. Birinci yarıda önceki yıla nazaran satışlarını yüzde 23,5 artırarak 624 bin 769 konut satışı gerçekleştiren dalın maksadı ise 1 milyon 300 bin adetleri yakalamak. Ağustos ayı itibariyle yabancı alıcının gelmesini bekleyen gayrimenkul bölümü, geçen yıl yabancıya yaptığı 45 bin 483 adetlik satışı bu yıl 65 bin âdete çıkarmayı hedefliyor.

“Akın akın gelecekler”

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Şurası Başkanı Nazmi Durbakayım, kamu bankalarının ve Emlak Konut’un faiz oranlarını 0.64’e kadar çekmesinin piyasaya doping tesiri yaptığını vurgulayarak, yabancı alıcıdan da umutlu olduklarını söyledi.

Durbakayım, “Yabancılarda bekleyen büyük bir potansiyel var. Ağustos üzere yabancıların akın akın gelişiyle birlikte mevcut 14 bin adetlik yabancıya satışa 50 bin adetlik yeni satış eklenmesini bekliyoruz. Böylelikle bu yıl yeniden de 1 milyon 300 bin adet üzere konut satışını yakalayacağımızı kestirim ediyoruz” dedi.

“Sağlık sistemi etkili olacak”

Pandeminin tıpkı zamanda Türkiye sağlık sisteminin ne kadar güzel olduğunun yabancılar tarafından bilinmesini sağladığını söz eden Durbakayım, bunun da yabancıyı çekmede etkili olacağını söz etti. Yeni dönemde Çinli alıcıların yükselişte olduğunu aktaran Durbakayım, “Avrupalı tatil bölgelerini, Orta Doğulu serin bölgeleri tercih ediyor. Yabancı artık her yöreden alım yapar hale geldi” dedi.

“Özel bankalar da kampanyaya katılmalı”

Bu yıla “kâr yılı değil, ar yılı” olarak baktıklarını kaydeden Nazmi Durbakayım, özel bankaları da kamu bankalarının başlattığı düşük faizli kampanyalara katkı sağlamaya çağırdı. Böylelikle kesimdeki sinerjinin artacağını tabir eden Durbakayım, “Bu esnada tahminen maliyeti yüksek birtakım krediler kullanacaklar fakat bunun ülkeye vereceği katkı büyük olacak. Kamu bankaları için şu anda bu maliyetler yüksek görünse de bunun devlete katkısı daha yüksek. Zira devlet bir konutun satışından alım satım vergisi, katma paha vergisi üzere pek çok vergi alabiliyor. Özel bankalarda olaya bu türlü bakıp ellerini taşın atına koysalardı bu durum çok daha farklı olurdu. Bundan sonrada özel bankalardan bu katkıyı bekliyoruz” diye konuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Talih oyunlarında “özel” dönem