a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • Kısa çalışma ödeneği ne zaman ödenecek? (Kısa çalışma ödeneği kaideleri neler?)

Kısa çalışma ödeneği ne zaman ödenecek? (Kısa çalışma ödeneği kaideleri neler?)

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Aile, Çalışma ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, haziran ayına ilişkin işsizlik maaşı ve kısa çalışma ödemelerinin erken bir tarihe alındığını duyurmuştu.

Bu kapsamda ödemeler bugün, (29 Haziran) başlayacak. 

Bakan Selçuk ödeme tarihlerine ilişkin, ”T.C Kimlik numaralarının son hanesine göre vatandaşlarımızın banka hesaplarına işsizlik maaşı ve kısa çalışma ödeneklerini yatıracağız” haberini de vermişti. 

KISA ÇALIŞMA ÖDENEKLERİ NE ZAMAN YATACAK?

T.C kimlik numarasının son rakamı 0 olanlara 29 Haziran’da,

2 olanlara 30 Haziran’da,

4 olanlara 1 Temmuz’da,

6 olanlara 2 Temmuz’da,

8 olanlara ise 3 Temmuz’da ödemeler yapılacak.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ SORGULAMA EKRANI 

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ 1 AY DAHA UZATILDI

Resmi Gazete‘de konum alan sair Cumhurbaşkanı kararı doğrultusunda, iş kanununun süreksiz 10. unsuruyla düzenlenen her türlü iş yahut hizmet akdinin üç ay mühletle patron tarafından feshedilememesine ilişkin müddetler bir ay uzatıldı.

İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI

Husus kapsamında patron tarafından çalışanların üç ay müddetle kısmen yahut büsbütün fiyatsız izine çıkarılması pratiği da bir ay mühletle uzatıldı.

Dün gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı Kabine içtimasının akabinde açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kısa Çalışma Ödeneği‘nden faydalanma müddetini 1 ay daha uzatıyoruz. Bununla ilişkili, nakdi fiyat desteği de 1 ay daha devam edecek. Bununla temaslı olarak iş feshi sınırlaması ve münasebetiyle nakdi fiyat desteği de 1 ay daha devam edecektir” diye konuşmuştu.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NE KADAR?

Günlük kısa çalışma ödeneği; sigortalının son oniki aylık prime esas çıkarları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt karının yüzde 60’ıdır. Bu halde hesaplanan kısa çalışma ödeneği ölçüsü, aylık taban fiyatın brüt fiyatının yüzde 150’sini geçemez.

KISA ÇALIŞMA ÖDEMELERİ NASIL YAPILIYOR?

Kısa çalışma ödeneği, işyerinde uygulanan haftalık çalışma mühletini tamamlayacak halde çalışılmayan vadeler için, çalışanın kendisine ve aylık olarak her ayın beşinde ödenir. Ödemeler PTT Bank aracılığı ile yapılmaktadır. Ödeme tarihini öne çekmeye Aile, Çalışma ve Toplumsal Hizmetler Bakanı yetkilidir.

Kısa çalışmanın günlük, haftalık yahut aylık çalışma mühleti içerisinde yapılacağı zaman aralığı işyerinin gelenekleri ve işin niteliği dikkate alınarak işverence belirlenir.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ KOŞULLARI NELER?

Kısa çalışma ödeneğini hak edebilmek için taban 450 gün prim yatırılmış olması ve son 60 gün içinde kesintisiz olarak prim ödemesinin yapılmış olması gerekiyor. Kısa çalışma ödeneği müracaatlarında işverinin çalışanlarla ilgili beyanı esas olacak.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Yerli otomobille ilgili flaş gelişme! Fabrikanın temeli atılıyor