a
  • Haberyum
  • Teknoloji
  • Kimi Covid-19 hastaları neden koku ve tat alma duyularını yitiriyor?

Kimi Covid-19 hastaları neden koku ve tat alma duyularını yitiriyor?

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Birtakım hastalar, bir aydan uzun bir zaman hem tat hem de koku alamadıklarını söylüyordu. Kimilerinin ise bu duyularının geri gelmesi daha uzun sürüyor.

Son periyotta bunun arkasında yatan nedenlerin tespit edilmesi için birtakım ilmî araştırmalar yapılıyor.

Yapılan ilk değerlendirmeler, kimi Covid-19 hastalarında görülen bu durumun arkasında doku ya da mukozların şişmesinin yatıyor olabileceğini gösteriyor.

Reading Üniversitesi’nden tat kimyası bilirkişisi Doç. Dr. Jane Parker ile Londra Üniversitesi’nden rinolog Dr. Simon Gane’in The Conversation’da yayımladıkları makalede, teneffüs yollarında mukoz ve doku şişmesi sonucunda, burnun koku almasını sağlayan olfaktör yarığının tıkandığı belirtildi. 

Makalede, Covid-19 hastalarında olfaktör yarığının tıkanması sonucu koku ve tat kaybının yaşanmış olabileceği tabir ediliyor.

Bu tıkanma sonucunda da aromalar, nöronlara ulaşamıyor ve bu da sorun yaşayan kişinin koku duyusunu kaybetmesine neden oluyor.

Bu şişkinliğin azalmasının akabinde hastalar tekrar koku almaya başlıyor. Bu sorun olağan kurallar altında illetin geçmesinden bir ya da iki hafta sonra çözülüyor.

Gelgelelim bağışıklık sisteminin daha agresif uğraş ettiği durumlarda nöronlarda da hasar oluşabiliyor ve bu müddet 30 güne kadar çıkıyor.

Tat ve koku birbiriyle temaslı

Bilim kişileri koku ile tat duyularının birbiriyle yakından kontaklı olduğunu ve koku duyusunun kaybolmasının tat almayı da etkileyebileceğini söylüyor.

Bununla birlikte Covid-19 hastalarında görülen tat kaybının bundan mı kaynaklandığı yoksa farklı bir nedeni mi olduğu ise şimdi kesin olarak bilinmiyor.

Virüsün çıkış noktası olan Çin’in Vuhan kentinde Covid-19 nedeniyle hastaneye kaldırılan 200 hasta üzerinde Nisan ayında yapılan bir araştırmada, hastaların sırf yüzde 5’inin koku ve tat hissini kaybettiğini söylediği belirtiliyor.

Lakin yeniden birebir ay içerisinde 50 hasta üzerinde yapılan bir araştırmada ise bu orantı yüzde 98’e çıkıyor. Mayıs ayındaki bir araştırmada da hastaların yüzde 53’ü koku alma duyusunu yitirdiğini söyledi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

‘Cihazları soğuturken global ısınmaya neden olmamalı’