DOLAR

33,0350$% -0.08

EURO

36,0505% 0.06

GRAM ALTIN

2.557,89%-0,10

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,67

TAM ALTIN

16.608,00%0,67

BİST100

11.064,85%0,37

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • Kent iş dünyasından davet: Antalya Afet Bölgesi ilan edilsin

Kent iş dünyasından davet: Antalya Afet Bölgesi ilan edilsin

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

FİKRİ CİNOKUR

Ekonomisi turizme bağlı olan ve pandemi sürecinde ağır hasar alan Antalya’nın iş dünyası, kentin ‘ekonomik afet bölgesi’ ilan edilmesini istiyor. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ve Antalya Ticaret Borsası (ATB), Manavgat Sanayi ve Ticaret Odası (MATSO) tarım ve hizmet kesiminde istihdamın çok gerilediğini, turizmde büyük zahmet yaşandığını vurgulayarak Antalya’nın ‘ekonomik afet bölgesi’ ilan edilmesini istedi.

Vergi borçlarından muafiyet bekleniyor

Üyelerinin Antalya ve başka turizm bölgelerinin ‘ekonomik afet bölgesi’ ilan edilmesini talep ettiğine dikkat çeken ATSO Başkanı Davut Çetin, meslek komitelerinin oteller içinde yer alan işletmelerin SGK primleri, stopaj ve her türlü vergi borçlarından yıl için muaf tutulmasını talep ettiklerini belirtti.

Kitap-kırtasiye dalının de takviye kredilerinin tekrar verilmesini, kira stopaj vergisi ile öbür vergilerden muaf tutulmasını, oteller ve emsal konaklama yerleri, E-Arşiv Fatura uygulamasının ertelenmesini istediğini anlatan Çetin, şöyle devam etti: “Restoran yiyecek içecek ve cümbüş hizmetleri, okul kantini, nargile kafe, okullara yemek hizmeti veren işletmelerin stok kayıplarının telafi edilmesi, kira, elektrik, su ve işçi maaşlarına dayanak talepleri var. İşletmeler ayrıyeten stopaj vergisi üzere vergilerden muaf tutulması, maksat ülkelerde tanıtım faaliyetlerinin, bilhassa kongre ve fuar turizmi tanıtımlarının devamı, taşıt kiralama ve ilgili hizmetler, havalimanı kira ve öbür ödemelerde indirim yapılmasını, KDV’nin süresiz olarak yahut 2 yıllığına yüzde 1’e indirilmesini istiyor. SPA işletmeleri de yabancı işçi çalıştırma müsaadesi talep ediyor.”

“İstihdam kaybının yüzde 30’u Antalya’da”

ATB Başkanı Ali Çandır da, COVID-19 salgını nedeniyle Antalya’da istihdamın büyük bir yara alındığını belirterek, Antalya iş dünyasının ilave kredi yükleri altına girmek durumunda kaldığını söyledi. En önemli ve kalıcı tahribatın istihdamda yaşandığını vurgulayan Çandır, “Pandemide Antalya istihdamı için tam bir yok oluş durumu ortaya çıktı. Türkiye’deki istihdam kaybının yüzde 30’undan fazlası tek başına Antalya’da yaşandı. Bu bile kentimizin bir afet bölgesi ilan edilmesi için yeterli” dedi. Antalya ekonomisinin en az yüzde 80’inin çöktüğünü söz eden Çandır, “Antalya, ülkemizin dünyaya açılan penceresi pozisyonunda. Antalya durursa Türkiye durur. Ülkemizde salgın afet bölgesi ilan etmek, içinde bulunduğumuz dönemin en önemli gündem unsurlarından biri olmalı. Antalya, afet bölgesi olarak ilan edilmeli” dedi.

“Bakanlar Konseyi, Antalya gündemiyle toplanmalı”

MATSO Başkanı Ahmet Boztaş ise Antalya’daki işletmelerin büyük dert içerinde olduğunu tabir ederek, “Bakanlar Heyeti Antalya gündemli toplanmalı” dedi. Boztaş, şöyle devam etti. “Antalya güya bir afet yaşıyor. Güya yağmur yağdı, bütün işletmelerimiz sele maruz kaldı. Bakanlar Heyeti’nin kesinlikle Antalya gündemli toplanarak içinde bulunduğumuz durumu ele almasını ve takviye paketi açıklamasını bekliyoruz” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Birinci yarıdaki açıklar ikincide kapanacak