a

KDK’ya zelzele bölgesinden 2 bin 45 müracaat geldi

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Kamu Denetçiliği Kurumunun (KDK), yıllık raporundan derlenen bilgilere nazaran, 6 Şubat 2023’teki “asrın felaketi” olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen zelzelelerin akabinde bölgede yaşayan vatandaşlar ve depremzedeler ortaya çıkan mağduriyetlerin giderilmesi için Kamu Denetçiliği Kurumuna müracaat etti.

Deprem bölgesinden ve depremzedeler tarafından toplam 2 bin 45 müracaat yapılırken, en fazla müracaat “kamu işçisi rejimi” alanında oldu. Bu alanda gönderilen 459 dilekçe, müracaatların yüzde 22’sini oluşturdu.

KDK’ye, “adalet, ulusal savunma, güvenlik” alanlarında 315; “ekonomi, maliye ve vergi” alanlarında 264; “eğitim, öğretim, gençlik ve spor” alanlarında ise 224 müracaat geldi.

“Kamu işçi rejimi” başlığı altında yapılan müracaatlar çoğunlukla depremzede çalışanın atama ve nakil değişikliğine ait taleplerini içerirken, cezaevi nakil talepleri, afetzede toplumsal dayanak talepleri, hasar tespitine ait tekrar inceleme yahut mevcut inceleme sonucundaki ödemelere dair itirazlar, eğitim kurumları harç ve fiyatlara ait talepler, öteki vilayetlerdeki eğitim kurumlarına geçişler, yurt fiyatlarının iptali ve iadesi, diploma ve staj üzere konulara ait talepler başı çekti.

Deprem bölgesinden yahut depremzedelerce gelen müracaatlara öncelik veren KDK, büyük bir titizlik ve hassasiyetle müracaatların sonuçlandırılması için efor gösterdi.

KDK, müracaatların çoğunluğunda dostça yollarla tahlile kavuşturulma yoluna giderek, 2 bin 45 müracaatın tamamını sonuçlandırdı.

KAYNAK: AA

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bakan Göktaş sarsıntı bölgesindeki çalışmaları açıkladı