DOLAR

32,6460$% -0.11

EURO

35,4037% -0.15

GRAM ALTIN

2.511,04%0,02

ÇEYREK ALTIN

4.049,00%1,37

TAM ALTIN

16.220,00%1,37

BİST100

10.851,78%-0,19

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a

Kasaplar bu bayram umduğunu bulamadı

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

ESKİŞEHİR (İHA) – Eskişehir’de et bölümünde hizmet veren birçok kasap, Korona virüs sürecine denk gelen Kurban Bayramı’nda beklentinin altında iş yaptığını belirtti.

Bu yıl pandemi sürecine denk gelen Kurban Bayramı’nda kasaplar, önceki yıllara göre müşteri kaybı yaşadı. Bilhassa; hayvan kısmı, et parçalama, kıyma ve sucuk çekme üzere süreçlerin imalini üstlenen kasaplar, bu yıl pek tercih edilmedi. Bayramda iş yapamayan kasaplar, kurban kesen vatandaşların mutfağında et olacağından dolayı bir süre iş yapamamaktan tasa ediyor.

“Kasapların işi yarı yarıya düştü”

Mevzuyla ilgili konuşan Eskişehir Lokantacılar Odası Başkanı Bahar Bilen, kasapların iş durumunu kıymetlendirdi. Bilen, “Bizim için Korona virüs gölgesinde geçen bir bayram oldu. Esnafımız sıkıntı şartlar altında bir bayram geçirdi. Vatandaşımızın da alım gücünün düşünerek bu süreçte birçok kurban elde kaldı. Kasaplarımızın işi durağan geçti. Malum Kurban Bayramı’nda birçok yerlerde müsaadesiz parçalama, kıyımlar vesaire oldu. Marketler hatta bakkallara kadar indi. Dolayısıyla kasaplar da bundan olumsuz etkilendi. Bölge bölge yerine nazaran değişti. Lakin bu sene genel olarak kasap arkadaşlarımız işlerinden şad değiller, işlerinin yarı yarıya düştüğünü söylüyorlar. Bu süreçten sonra birçok vatandaş et stokladı. Kasaplarda satışlar da durdu. Esnaf arkadaşlarımızın 1-1,5 ay işleri çok durağan olur” diye konuştu.

“Bakanlık fiyatları gözden geçirmeli”

Bakanlığın hayvan alım konusunda fiyatları gözden geçirmesi gerektiğini aktaran Bilen, “Bizim bir de hayvan satıcılarımız var onlar da bize bağlı. Onların da elinde kalan hayvanları Tarım Bakanlığımız önümüzdeki günlerde alacaklarını açıkladı ancak fiyatları çok düşük. Canlı hayvanın kilosunu 17 liradan alacaklar. Olağanda kurbanlık canlı fiyatı kuzularda bin 500-2 bin lira ortasında satılıyor. Et Balık Kurumu tarafından alınan hayvanlar 17 liradan alınırsa, yarı fiyatına yani 850 ile bin lira ortasında bir fiyatta alınacak. Bu da üreticilerimize, bestecilerimizi çok önemli bir şekilde yaralayacak. Onları ziyana uğratacaktır. Bu fiyatları bir kere daha gözden geçirmeliler” dedi.

“Tezgâhlar boş kaldı”

Bayramın akabinde 2 ay boyunca kırmızı et satışlarının olmayabileceğini belirten kasap Hüsameddin Şen, “Bayram dolayısıyla meskenlerde et stoku olduğu için 2 ay boyunca satışımız olmayabilir. Olsa da çok az ölçüde olur. Eylül-Ekim aylarına kadar bu türlü devam edecek. Bayramda fazla iş olmadı. Izgara mevsimi olduğu için tavuktan umutluyuz oda 10 güne kadar açılır” formunda konuştu.

Kurban günlerinde yoğunluk yaşayanlar da vardı

Öte yandan az da olsa Eskişehir’de bulunan birtakım kasaplar, Kurban Bayramında öbür meslektaşlarından biraz daha fazla yoğunluk yaşadı. Kent merkezi, Odunpazarı ve Tepebaşı merkezlerinde bulunan kasaplar, bu süreçte geçmişi aratmayan talep aldı. Bu kasaplardan biri olan Ferhat Çülük, “Bayramın 4’üncü gününe kadar çok ağır çalıştık. Kurbanlıkları parçaladık, kıymalıkları çektik, kuşbaşılıkları doğradık, kuzuları parçaladık. Bu türlü geçti et parçalayarak. En çok küçükbaş hayvan geldi, kuzu eti geldi. Bunları konutta parçalayamadıkları için buraya getirdiler, karkas olarak. Biz burada istedikleri şekilde parçaladık pişirilebilecek hale getirdik. Buzdolabı poşetine koyarak konutta saklamaya başladılar. Hala tek tük getiren var. Bayramdaki kadar yoğunluk yok. Bayramdan sonra yoğunluk düştü artık. 2-3 modül geliyor. Bayram mühletince 4 günde 500 kilo yapmışızdır. Kuşbaşılık, kuzu da 50-60 tane parçalamışızdır” dedi.

Müşterini hijyen konusuna dikkat eden kasap Çülük bu mevzuda, “Müşterileri teker teker dükkana soktuk, etleri teker teker parçaladık, her müşteriyi kolonya verdik, peçete verdik, pak poşetlere etleri çektik, kimse ile temas etmedik” diye belirtti.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Kilis’te fiyatı altın ile yarışan boz fıstığın hasadı başladı