a
  • Haberyum
  • Sağlık
  • Karnıyarık otu kabızlık için nasıl kullanılır? Karnıyarık otu tohumu (Psyllium) faydaları!

Karnıyarık otu kabızlık için nasıl kullanılır? Karnıyarık otu tohumu (Psyllium) faydaları!

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Modern tıpta bitkisel kaynaklı tahlillerin artmasıyla birlikte, karnıyarık otu bağırsak sıhhatine katkılarıyla öne çıkanlar ortasında yerini alıyor. Karnıyarık otu, Plantaginaceae familyasından olan Plantago psyllium L. cinsine ilişkin olan çok yıllık otsu bir bitkidir. Türkiye’de 21 farklı tipi bulunan bu bitkinin çiçeklerinden tohumlarına kadar birçok kısmı besin desteklerinde kullanılır. İşte, karnıyarık otu tohumuna ait tüğ-m merak edilenler!

KARNIYARIK OTU NEDİR?

Tohumları yüksek oranda lif ve müsilaj içeren karnıyarık otu, protein, trisakkarit planteoz, fitosterol ve triterpen üzere bileşenlerini barındırırken, glikozit ve alkaloid içeriği de beden üzerinde olumlu tesirler yapar. Karnıyarık otu, çeşitli sıhhat problemlerine karşı çok istikametli bir dayanak sağlarken, teneffüs yolu enfeksiyonlarından, astıma, bağırsak sorunlarından sindirim sistemi problemlerine kadar geniş bir yelpazede tesirli olmaktadır. Ayrıyeten, kilo denetimi, gerilim idaresi, karaciğer ve böbrek sıhhatine da katkıda bulunur.

KARNIYARIK OTU TOHUMU NASIL KULLANILIR?

Karnıyarık otu tozu, bağırsak sıhhatini desteklemek, tokluk hissi oluşturmak ve sindirim sistemini düzenlemek emeliyle kullanılır. Toz formu, kapsül, tablet yahut çay olarak tüketilebilir. Direkt kullanımı, günde 1-2 tatlı kaşığı biçiminde önerilir.

KARNIYARIK OTU FAYDALARI

Bağışıklığı Güçlendirir:

Karnıyarık otu, varlıklı mineral ve vitamin içeriği ile bağışıklık sistemini güçlendirir, bedeni hastalıklara karşı daha dirençli hale getirir.

Bağırsak Sıhhatini Dayanaklar, Kabızlığa Tahlil:

Bağırsaklara olumlu tesirleri olan karnıyarık otu, bağırsak duvarını yumuşatarak nemliliği artırır ve kabızlık problemine tahlil sağlar.

Detoks Tesiri Oluşturur:

Vücudu toksinlerden arındırmada tesirli olan karnıyarık otu, bilhassa bağırsak sıhhatini destekleyerek hastalıklara karşı direnci artırır.

Tokluk Hissi Sağlar:

Yüksek besin lifi içeriği sayesinde karnıyarık otu, uzun müddetli bir tokluk hissi sağlar, böylelikle sağlıklı bir diyetin modülü olabilir.

Kolesterole Düzgün Gelir:

Özellikle makus kolesterolü düşürme konusunda tesirli olan karnıyarık otu, yüksek kolesterol sorunu yaşayanlara önerilir. Lakin, tüketmeden evvel doktora danışmak değerlidir.

Sindirim Sistemini Takviyeler:

Bağırsak hareketlerini düzenleyen karnıyarık otu, içerdiği besin lifleri sayesinde sindirim meselelerine da tahlil olabilir.

Kalp ve Damar Sıhhatini Korur:

Vücuttaki doymuş yağ oranını azaltarak kolesterolü dengeleyen karnıyarık otu, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Zayıflamaya Takviye Olur:

Sindirim sistemi üzerindeki tesirleri ve uzun vadeli tokluk hissi ile karnıyarık otu, kilo vermek isteyenlere yardımcı olabilir.

Karnıyarık Otu Ziyanları ve Kullanım Teklifleri:

Yüksek dozlarda kullanımı kimi yan tesirlere neden olabilir. Bağırsaklarda kramplar, gaz yahut kanama üzere tepkiler görülebilir. Kronik hastalıklar için ilaç kullananlar kesinlikle doktora danışmalıdır. Alerjik tepki riski göz önünde bulundurularak birinci sefer kullanılmadan evvel uzman görüşü alınmalıdır.

Karnıyarık otu, tabiatın sunduğu şifalı bir bitki olarak, bağırsak sıhhatinden hormonal istikrara kadar birçok alanda olumlu tesirler sağlayabilir. Lakin, kullanım tekliflerine dikkat edilmesi ve uzman görüşü alınması kıymetlidir. Tabiattan gelen bu eşsiz bitki, sağlıklı bir hayat için bedelli bir katkı sunabilir.

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Plastik pet şişelerdeki sularda görünmeyen tehlike! Plastik pet şişelerden uzak durun…