a
  • Haberyum
  • Sağlık
  • Karnım ağrıyor, diyerek doktora gitti midesinden 2 kilo saç çıktı!

Karnım ağrıyor, diyerek doktora gitti midesinden 2 kilo saç çıktı!

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Osmaniye’de uzun mühlet devam eden karın ağrısı ve mide bulantısı şikayeti ile tekraren çeşitli sıhhat merkezlerine başvuran ve şikayetleri devam eden bir bayan, son çare özel bir sıhhat kuruluşuna başvurdu. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Turgay Güler tarafından muayene edilen hastanın yapılan tetkikler sonucunda midesinde yabancı bir cisim olduğu belirlendi. Ameliyata alınmasına karar verilen hastanın cerrahi müdahalesi Genel Cerrahi Uzmanı Yardımcı Doç. Dr. Seçkin Akküçük tarafından gerçekleştirildi.

Yapılan ameliyatta 40 yaşındaki hastanın midesinden çıkanlar ise ağızları açık bıraktı. Midesinden 2 adet 12-13 santimetrelik ve ince bağırsağından 10 santimetre uzunluğunda 3 adet toplam 2 kilogram kıl kütlesi çıkarılan hastanın durumunun âlâ olduğu bildirildi.

“BÜYÜK KIL YUMAKLARI TESPİT ETTİK”

Nadir görülen bir olayın ameliyatını gerçekleştirdiğini söyleyen Yardımcı Doç. Dr. Seçkin Akküçük, yapılan müdahalenin akabinde şu tabirleri kullandı:

“Hastamız 40 yaşında bayan hasta yaklaşık bir bir buçuk aydır daima sıklıkla olan kusma şikayetiyle daha evvel öteki merkezlere de başvuruyor. Sonrasında hastanemiz dahiliye kliniğine başvuruyor. Burada genel durum bozukluğu olması sebebiyle ki uzun vakit kusması olduğu için doğal ki bedenin kâfi besin, mineral vitaminleri alamaması ya da aldıklarını kaybetmesi sebebiyle genel durum bozukluğu ortaya çıkıyor dahiliyedeki hocamız sayın Turgay Güler hocamızla hastamızı genel durum bozukluğu ile yatırıp tetkiklerine başladık. Bu sırada tetkiklerinde bizim de dahil olduğumuz tetkiklerinde mide ve ince bağırsaklarında tıkanıklığa yol açan midesini tamamına yakını dolduran ince bağırsakta tıkanmaya yol açan büyük kıl yumakları bizim Trikobezoar dediğimiz sindirilmemiş besinlerden ya da kıl yumaklarından ya da birtakım ilaçlardan oluşan bezoarın olduğunu tespit ettik. Hastamızın genel durumunun toparlanmasını biraz daha bekledik gerekli takviye ve tedaviyle hastamız genel durumu artık ameliyata uygun hale geldikten sonra dün ameliyatımızı gerçekleştirdik. Midesinden 2 adet yaklaşık 12-13 santimetrelik ve ince barsağını tam tıkayan yaklaşık 10-11 santimetrelik 2 adet bezoar çıkardık. Şu an hastamızın genel durumu çok düzgün kusmaları ortadan olağan ki kalktı. Bundan sonra güzelleşme safhasındayız. Hastamız inşallah birkaç gün içerisinde sağlıklı formda taburcu etmeyi planlıyoruz.”

“ÇOK AZ GÖRÜLEN BİR DURUM”

Hastada az görülen rapunzel sendromu tespit ettiklerini belirten Yardımcı Doç. Dr. Seçkin Akküçük ise şöyle konuştu:

“Bezoarlar çok ender görülür, çok sık görülmez sindirilmemiş birtakım zerzevat besin artıkları birikebilir midede buna Phytobezoar diyoruz. Saç yeme alışkanlıkları olabilir, birtakım ruhsal rahatsızlıklardan ötürü Trikobezoar diyoruz. Hatta literatürde bu rapunzel sendromu olarak da geçer. Rapunzelin özel masalı vardır, kuleden saçlarını uzatarak kurtulmaya çalışan bir prensesin kıssası buradan esinlenilmiş bir rapunzel sendromu ismi verilmiş. Çoğunlukla mide ne görülür, nadiren ince bağırsaklarda görülür. Bu hastamızı değişik kılan özelliklerden bir tanesi hem midede hem de ince bağırsakta farklı ayrı izole bezoarlarının olmasıydı. Bazen de çok çok daha nadiren de verilen ilaçların erimemesi sonrasında oluşabilir hatta ve hatta yeni doğan ya da sonrasındaki bebeklik basamağındaki çocuklarda sütün sindirilememesine bağlı olabilir ancak onları çok çok az görüyoruz. En çok gördüğümüz Phytobezoar’dır sonrasında Trikobezoar yani saç yeme alışkanlığıyla ortaya çıkan bizim hastamızdaki de Trikobezoar vardı. Umuyoruz ki bundan sonra o alışkanlığından da kurtulması üzerinde gerekli dayanağı alacaktır. Bezoarlar çoğunlukla geç fark edilirler zira belli bir boyuta gelene kadar klinik vermezler. Şayet hastaya yakınları da bu alışkanlığından ötürü bir şeyden şüphelenmemiş tabibe gitmemişlerse de bu hastamızda da olduğu üzere artık ilerlemiş tıkanıklıklara yol açmış durumda olurlar. Bazen kanamaya yol açabilirler hastamızda kanama yoktu ancak midesi kanamaya yakın derecede iltihaplanmıştı. İlaçla tedavisi pek mümkün değildir maalesef dediğimiz o Phytobezoar zerzevat artıkları ya da çocuklarda görülen laktobezoarlar tahminen eritici enzim ya da asitli besinlerle içeceklerle eritilmeye çalışılsa da birden fazla vakit cerrahi gerekir. Trikobezoar zati ilaç tedavisinin yeri yoktur. Münasebetiyle ameliyat gerekiyor ve bizde ameliyatımızı muvaffakiyetle gerçekleştirdik”

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Dut kurusu yararları nelerdir, çayı nasıl yapılır? Beyaz dut kurusu kaynatıp içmek…