DOLAR

32,7843$% 0.04

EURO

35,2146% 0.04

GRAM ALTIN

2.456,34%-0,04

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

TAM ALTIN

15.697,00%1,80

BİST100

10.471,32%0,76

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Sağlık
  • Kapı kapı dolaşıp isteyene korona virüs testi yapıyorlar

Kapı kapı dolaşıp isteyene korona virüs testi yapıyorlar

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Sıhhat Bakanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından devlet umumunda başlatılan, yeni tip koronavirüs (Covid-19) Topluluk Tarama Çalışması kapsamında Bursa’da sıhhat ekipleri, rastgele belirlenen adreslere gidip, insanların isteği doğrultusunda Covid-19 testi yapmaya başladı.

Bursa Vilayet Sıhhat Müdürlüğü’ne bağlı filyasyon ekiplerince 17 kazada 62 ekiple gerçekleştirilen tarama çalışmalarında rastgele belirlenen adreslere giderek, kimselerin isteği dâhilinde PCR olarak isimlendirilen Kovid-19 testi yapılacak. Kandaki antikor seviyesi de denetim edilerek, test yapılan insanlarda faal vaka olup olmadığı, illeti geçirip geçirmediği ve bağışıklık durumu üzere malumatlar munfasıl farklı raporlanacak.

Bahisle ilgili açıklamalarda bulunan Bursa Bölge Sıhhat Müdüriyeti Halk Sıhhati Hizmetleri Yöneticisi Dr. Esma Kuzhan, Bursa’da yaklaşık 3 bin 600 hanede test çalışmalarına başlandığını bildirdi. Bir hekim ve hemşireden bireyden oluşan sıhhat ekipleriyle TÜİK tarafından rastgele belirlenen hanelere gidilerek, test yapılacağının altını çizen Dr. Kuzhan, “Yapılan çalışmayla ilgili hane halkı bilgilendirilmekte ve istekleri alınmaktadır. Belirlenen şahıstan yönergeye mütenasip olarak PCR testi canlı illeti hem de ELİSA testi için antikor testi uyguluyoruz. Alınan kan ve sürüntü örnekleri, Halk Sıhhati Laboratuvarımıza ve Kent Hastanesi Laboratuvarımıza gönderiliyor. Vatandaşlarımız, yapılan test sonuçlarını bir gün sonra e-Nabız üzerinden öğrenebilecekler” formunda konuştu.

Ekipler sahada

TÜİK tarafından rastgele örneklem formülüyle belirlenen hanelere ulaşan filyasyon ekipleri, aileden olumlu karşılık alınması ile sürece başlıyor. Testi kabul eden vatandaşların T.C. kimlik numarası ve muhabere haberleri alındıktan sonra onam alınması ile hazırlanan anket sorularını yöneltiyor. Alınan yanıtlar, Filyasyon ve İzolasyon Takip Sistemi (FİTAS) mobil pratiğine kaydedilerek, olgular toplanıyor. Koronavirüs ile sürdürülen muvaffakiyetlerin sürmesi ve gelecek periyottaki hazırlıkları planlamak emeliyle yürütülen çalışmada bütün halkımızın sıhhat çalışanlarımızın kimliklerini denetim etmesi ve bu çalışmaya istekli olmasını diliyoruz.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Türkiye’de son koronavirüs tablosu!