a

Kamu özel iş birliği rekabeti artırıyor

Kamu Özel İş Birliği Araştırma Merkezi Başkanı Eyüp Vural, merkezlerinin yaptığı çalışmaları aktararak, işbirliğinin faydalarına değildi.

Vural’a göre, kamu özel iş birliğini kullanmasının faydalarından bir tanesi rekabetçiliğin artırması. Rekabetçilik arttığında da proje maliyetleri ve projenin yapım süresinin düştüğünü belirtiyor.

Önemli bir buluşma gerçekleştirildi

Vural, Kamu Özel İş Birliği Haftası kapsamında 41 ülkeden kamu özel iş birliği merkezlerinin başkanları, yöneticileri ve çalışanlarını ağırladıklarını söyleyerek şu bilgileri verdi:

İhaleye hazırlanma, ihale, inşaat, inşaatta çıkan sorunların çözümü, işletmeye alma, işletmede yaşanan sorunların çözümü, işletmede toplanan veriler ışığında vizyonunu çizme gibi bir çok tecrübeyi katılımcılar birbirlerine aktardılar. Dünyada çok çeşitli ülkelerde Türk şirketlerini görüyoruz. Kamunun kendi yatırımları için kamu özel iş birliğini kullanmasının faydalarından bir tanesi rekabetçiliği artırmasıdır. Rekabetçilik artarsa proje maliyetleri düşer. Projenin yapım süresi düşer. Aynı anda özel sektörün rekabet gücü artar. Global yarışa özel sektör hazırlanmış olur.

Rekabetçilik artarsa proje maliyetleri düşer

Dünyada çok çeşitli ülkelerde Türk şirketlerini görüyoruz. Kamunun kendi yatırımları için kamu özel iş birliğini kullanmasının faydalarından bir tanesi rekabetçiliği artırmasıdır. Rekabetçilik artarsa proje maliyetleri düşer. Projenin yapım süresi düşer. Aynı anda özel sektörün rekabet gücü artar. Global yarışa özel sektör hazırlanmış olur.

Kamu özel iş birliği ekosisteminin büyüklüğü 88.5 milyar dolara ulaştı

1984 yılında başlayan kamu özel iş birliği ekosisteminin büyüklüğü 88.5 milyar dolara ulaştı. Ülke içinde teknolojik mühendislik gerektiren bir tüneli, otoyolu, köprüyü yapmış olmak, akıllı sistemleri kullanıyor olmak sizi başka marketlerde başka pazarlarda gidip iş almanıza vesile olur. Afrika’da çok sayıda havalimanı projesi Türk şirketler tarafından yapılıyor.

Kaynak: Ensonhaber

Ensonhaber

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

EPDK: Usulsüzlük yapan 40 şirketten geri ödemeler alınıyor