a

IMF’den iflas uyarısı

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Milletlerarası Para Fonu (IMF), yeni tip corona virüs (Covid-19) salgını nedeniyle bozulan finansal koşulların hafiflediğini belirterek, “Yüksek borç seviyeleri, kimi borçlular için yönetilemez hale gelebilir ve iflaslardan kaynaklanan kayıplar kimi ülkelerde bankaların direncini test edebilir” ihtarında bulundu.

IMF, Global Finansal İstikrar Raporu’nu “Finansal koşullar hafifledi ama iflas tehdidi büyük” başlığıyla güncelledi.

Global finansal koşulların nisan ayından bu yana önemli ölçüde hafiflediğine işaret edilen raporda, bu hafiflemenin nema nispetlerindeki sarih düşüş ve riskli varlık piyasasındaki güçlü toparlanmadan kaynaklandığı aktarıldı.

Raporda, “Gösterge nema orantıları düşerken, riskli varlık fiyatları sene başındaki süratli düşüşünün akabinde toparladı ve genel olarak finansal koşulların hafiflemesine yol açtı” değerlendirmesi yapıldı.

MERKEZ BANKALARI PİYASA INANCINI ARTIRDI

Sistemsel açıdan önemli finansal kolları olan ekonomilere bakıldığında pay senedi piyasalarının toparlandığının belirtildiği raporda, merkez bankalarının önemli piyasa presine karşı süratli ve yiğit fiillerinin piyasa inancını artırdığı kaydedildi.

Raporda, “Hızlı ve gibisi görülmemiş merkez bankası önlemleri piyasanın toparlanmasında önemli bir faktör oldu” sözü kullanıldı.

Gelişmekte olan piyasa ekonomilerine yönelik yatırımcı itimadının de önemli ölçüde güzelleştiğine dikkat çekilen raporda, bu ülkelere yönelik portföy akışlarının da istikrar kazandığı belirtildi.

Raporda, “Finansal piyasalardaki geniş güzelleşmeye, süratli bir ekonomik toparlanma beklentilerine ilişkin artan yatırımcı iyimserliği eşlik etti.” değerlendirmesinde bulunuldu.

ALIŞILMIŞIN DIŞINDA SIYASET TEDBIRLERI ALINDI

Merkez bankalarının aksiyonlarının yatırımcıların risk iştahını artırdığına da işaret edilen raporda, birtakım gelişmekte olan piyasalardaki merkez bankalarının da ilk sefer alışılmışın dışında siyaset önlemleri aldığı aktarıldı.

Raporda, mali siyaset önlemlerinin de yatırımcı inancının desteklenmesine yardımcı olduğu belirtilerek, bu gibisi görülmemiş siyaset desteğinin kredi akışlarının sürdürülmesinde başarılı olduğu söz edildi.

Finansal piyasalardaki iyimserlik ile küresel ekonomideki gelişim arasında bir kopukluk ortaya çıktığına da dikkat çekilen raporda, piyasalar ve gerçek ekonomi arasındaki bu kopukluğun toparlanmayı tehdit edebilecek bir kırılganlık oluşturduğu kaydedildi.

FİNANSMAN RİSKİ 

Raporda, Covid-19 salgınının sair finansal kırılganlıkları da belirginleştirebileceği kaydedilerek, “Yüksek borç seviyeleri, kimi borçlular için yönetilemez hale gelebilir ve iflaslardan kaynaklanan kayıplar birtakım ülkelerde bankaların direncini test edebilir” tabiri kullanıldı.

Birtakım gelişmekte olan ve hudut piyasa ekonomileri yine finansman riskiyle karşı zıdda olduğu belirtilen raporda, birtakım ülkeler için pazara erişimin kesildiği kaydedildi.

Raporda, “Yetkililer, gerçek ekonomiyi desteklemeye devam ederken, finansal kırılganlıkları yakından izlemeli ve finansal istikrarı himayeli.” değerlendirmesine mekan verildi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bakan Dönmez: “Enerji verimliliğini artırmak için vatandaşlara sağlanacak ucuz maliyetli finansman desteği çalışmaları sürüyor”