a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • IMF’den ‘benzeri olmayan kriz’ uyarısı: Global ekonomi evvelki iddialardan daha fazla daralacak

IMF’den ‘benzeri olmayan kriz’ uyarısı: Global ekonomi evvelki iddialardan daha fazla daralacak

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Memleketler arası Para Fonu (IMF), nisan ayında bu yıl için yüzde 3 olarak açıkladığı global ekonomide küçülme varsayımını yüzde 4,9’a yükseltti. Türkiye için yüzde 5 daralma öngörüsü değişmedi.

Covid-19 salgının ekonomide oluşturduğu tesirin beklenenden daha olumsuz olduğuna değinen IMF, Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nu “Benzeri olmayan bir bunalım, meçhul bir toparlanma” başlığıyla güncelledi.

Raporda, global ekonominin bu yıl yüzde 4,9 küçüleceği ve toparlanmanın evvelki varsayımlardan daha kademeli olacağı öngörüldü.

Öbür yandan ekonominin 2021’de ise yüzde 5,4 büyüyeceği varsayım edildi.

Belirsizlik olağandan daha yüksekSalgının olumsuz tesirlerinin münhasıran düşük gelirli hane halkları üzerinde daha ağır hissedildiği belirtilen raporda, 1990’lardan bu yana dünyada şiddetli yoksulluğun azaltılmasında kaydedilen ilerlemeyi tehlikeye attığı söz edildi.

Raporda, belirsizliğin sıradandan daha yüksek olduğuna dikkat çekilerek, tüm ülkelerin sağlık sistemleri için ehliyetli kaynağı sağlaması gerektiğinin altı çizildi.

Salgına karşı tecrit tedbirlerinin gerektiği durumlarda ekonomi siyasetlerinin hane halklarının gelir kayıplarını hafifletmeye devam etmesi ve şirketlere destek sağlaması gerektiğinin vurgulandığı raporda, ekonomiler olağanlaşmaya başladığında ise desteklerin kademeli olarak kaldırılması gerektiği aktarıldı.

Siyaset yapıcıların salgının ötesinde sonuncu toparlanmayı tehlikeye sokan ticaret ve teknoloji tansiyonlarını çözmek için iş birliği yapması gerektiği belirtilen raporda, memleketler arası topluluğun temel materyal ve esirgeyici ekipmanların global stoklarını oluşturarak, araştırmaları finanse ederek ve halk sıhhati sistemlerini destekleyerek bu felaketin tekrarlanmasının önüne geçmesi gerektiği tabir edildi.

  • Hangi ülkenin merkez bankasında ne kadar rezervi var?
  • IMF’den Covid-19 nedeniyle para siyaseti değişikliği: Varlık, gelir ve mülk vergileri artırılmalı

Euro Bölgesi ekonomisi için yüzde 10,2’lik küçülme beklentisiIMF’nin raporunda bazı ülkelere yönelik yeni büyüme iddiaları de paylaşıldı. Buna nazaran, daha evvel yüzde 5,9 küçülmesi beklenen ABD ekonomisinin bu yıl yüzde 8 daralacağı öngörüldü. Ülke ekonomisine ilişkin 2021’e ilişkin büyüme beklentisi ise yüzde 4,7’den yüzde 4,5’e düşürüldü.

Euro Bölgesi ekonomisinin de bu yıl yüzde 10,2 küçüleceği kestirim edilirken, 2021’de yüzde 6 büyüyeceği öngörüldü. Bölge ekonomisinin daha evvel bu yıl yüzde 7,5 daralacağı, gelecek yıl ise 4,7 büyüyeceği kestirim edilmişti.

Kelam konusu revizyonlarla, gelişmiş ülkeler kümesine yönelik büyüme beklentisi 2020 için yüzde eksi 6,1’den yüzde eksi 8’e indirilirken, 2021 için yüzde 4,5’ten yüzde 4,8’e çıkarıldı.

Gelişmekte olan ekonomiler için yüzde 3’lük küçülme öngörüldüYükselen piyasalar ve gelişmekte olan ülke ekonomilerinin büyüme iddialarına de mahal verilen rapora nazaran, Covid-19 salgınının ortaya çıktığı Çin’de bu yıla ilişkin ekonomik büyüme beklentisi, yüzde 1,2’den yüzde 1’e düşürüldü. Çin ekonomisinin gelecek yıla ilişkin büyüme beklentisi ise yüzde 9,2’den yüzde 8,2’ye çekildi.

Bu revizyonlarla, yükselen piyasalar ve gelişmekte olan ülke ekonomilerine yönelik büyüme beklentisi, 2020 için yüzde eksi 1’den yüzde eksi 3’e çekildi ve 2021 için yüzde 6,6’dan yüzde 5,9’a düşürüldü.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Telegram Kullanıcılarının Dataları Karanlık Ağa Sızdırıldı!