a

IMF global büyüme iddiasını düşürdü

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Milletlerarası Para Fonu (IMF), Nisan ayında bu yıl için yüzde 3 olarak açıkladığı global ekonomide küçülme varsayımını, Covid-19 salgının ekonomide oluşturduğu tesirin beklenenden daha olumsuz olduğu gerekçesiyle 4,9’a yükselltti.

IMF, Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nu “Benzeri olmayan bir bunalım, belgisiz bir toparlanma” başlığıyla güncelledi.

Raporda, global ekonominin bu yıl yüzde 4,9 küçüleceği kestirim edildi. IMF, nisan ayında yayımladığı Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nda, global ekonominin yüzde 3 daralacağını öngörmüştü.

Covid-19 salgınının bu yılın ilk yarısında ekonomik faaliyet üzerinde beklenenden daha olumsuz bir tesiri olduğuna işaret edilen raporda, toparlanmanın daha evvel kestirim edilenden daha kademeli olacağının öngörüldüğü bildirildi.

Raporda, global ekonominin 2021’de ise yüzde 5,4 büyüyeceği kestirim edildi. Gelecek yıla ilişkin büyüme varsayımı daha evvel yüzde 5,8 olarak açıklanmıştı. 

BELİRSİZLİK OLAĞANDAN DAHA YÜKSEK

Salgının olumsuz tesirlerinin münhasıran düşük gelirli hane halkları üzerinde daha ağır hissedildiği belirilen raporda, 1990’lardan bu yana dünyada şiddetli yoksulluğun azaltılmasında kaydedilen ilerlemeyi tehlikeye attığı söz edildi.

Raporda, belirsizliğin sıradandan daha yüksek olduğuna dikkat çekilerek, tüm ülkelerin sağlık sistemleri için ehliyetli kaynağı sağlaması gerektiğinin altı çizildi.

Salgına karşı tecrit tedbirlerinin gerektiği durumlarda ekonomi siyasetlerinin hane halklarının gelir kayıplarını hafifletmeye devam etmesi ve şirketlere destek sağlaması gerektiğinin vurgulandığı raporda, ekonomiler olağanlaşmaya başladığında ise desteklerin kademeli olarak kaldırılması gerektiği aktarıldı.

Siyaset yapıcıların salgının ötesinde sonuncu toparlanmayı tehlikeye sokan ticaret ve teknoloji tansiyonlarını çözmek için iş birliği yapması gerektiği belirtilen raporda, milletlerarası topluluğun temel gereç ve kollayıcı ekipmanların global stoklarını oluşturarak, araştırmaları finanse ederek ve halk sıhhati sistemlerini destekleyerek bu felaketin tekrarlanmasının önüne geçmesi gerektiği söz edildi. 

EURO ORTAMI IKTISADI İÇİN YÜZDE 10,2’LİK KÜÇÜLME BEKLENTİSİ

IMF’nin raporunda bazı ülkelere yönelik yeni büyüme iddiaları de paylaşıldı. Buna nazaran, daha evvel yüzde 5,9 küçülmesi beklenen ABD ekonomisinin bu yıl yüzde 8 daralacağı öngörüldü. Ülke ekonomisine ilişkin 2021’e ilişkin büyüme beklentisi ise yüzde 4,7’den yüzde 4,5’e düşürüldü.

Euro Bölgesi ekonomisinin de bu yıl yüzde 10,2 küçüleceği kestirim edilirken, 2021’de yüzde 6 büyüyeceği öngörüldü. Bölge ekonomisinin daha evvel bu yıl yüzde 7,5 daralacağı, gelecek yıl ise 4,7 büyüyeceği varsayım edilmişti.

Avrupa’nın önde gelen ekonomilerinden Almanya’nın büyüme iddiası bu yıl için yüzde eksi 7’den yüzde eksi 7,8’e düşürülürken, 2021 için yüzde 5,2’den yüzde 5,4’e yükseltildi. Avrupa’da Covid-19 salgınından en çok etkilen ülkelerden İtalya’nın ise bu yıla ilişkin ekonomik büyüme kestirimi yüzde eksi 9,1’den yüzde eksi 12,8’e çekilirken, 2021’de yüzde 4,8’den yüzde 6,3’e çıkarıldı.

Fransa ekonomisine yönelik büyüme varsayımı de bu yıl için yüzde eksi 7,2’den yüzde eksi 12,5’e düşürülürken, gelecek yıla ilişkin büyüme kestirimi yüzde 4,5’ten yüzde 7,3’e yükseltildi. İspanya’nın bu yıla ilişkin ekonomik büyüme kestirimi yüzde eksi 8’den yüzde eksi 12,8’e çekildi ve gelecek yıla ilişkin büyüme kestirimi yüzde 4,3’ten yüzde 6,3’e çıkarıldı.

İngiltere için 2020 büyüme iddiası ise yüzde 6,5’ten yüzde eksi 10,2’ye düşürülürken, 2021 beklentisi yüzde 4’ten yüzde 6,3’e yükseltildi. Japonya’nın büyüme iddiaları ise yüzde bu yıl için yüzde eksi 5,2’den yüzde eksi 5,8’e ve gelecek yıl için yüzde 3’ten 2,4’e revize edildi.

Kelam konusu revizyonlarla, gelişmiş ülkeler kümesine yönelik büyüme beklentisi 2020 için yüzde eksi 6,1’den yüzde eksi 8’e indirilirken, 2021 için yüzde 4,5’ten yüzde 4,8’e çıkarıldı.

GELİŞMEKTE OLAN EKONOMİLER İÇİN YÜZDE 3’LÜK KÜÇÜLME ÖNGÖRÜLDÜ

Yükselen piyasalar ve gelişmekte olan ülke ekonomilerinin büyüme iddialarına de nokta verilen rapora nazaran, Covid-19 salgınının ortaya çıktığı Çin’de bu yıla ilişkin ekonomik büyüme beklentisi, yüzde 1,2’den yüzde 1’e düşürüldü. Çin ekonomisinin gelecek yıla ilişkin büyüme beklentisi ise yüzde 9,2’den yüzde 8,2’ye çekildi.

Hindistan ekonomisinin bu yıla dair büyüme beklentisi yüzde 1,9’dan yüzde eksi 4,5’e revize edilirken, gelecek yıla ilişkin büyüme kestirimi yüzde 7,4’ten yüzde 6’ya düşürüldü.

Rusya ekonomisine yönelik büyüme kestirimi de bu yıl için yüzde eksi 5,5’ten yüzde eksi 6,6’ya çekilirken, gelecek yıla ilişkin büyüme beklentisi yüzde 3,5’ten yüzde 4,1’e yükseltildi.

Bu yılki büyüme beklentisi yüzde eksi 5,3’ten yüzde eksi 9,1’e revize edilen Brezilya ekonomisinin gelecek yıla ilişkin büyüme iddiası ise yüzde 2,9’dan yüzde 3,6’ya çıkarıldı.

Bu revizyonlarla, yükselen piyasalar ve gelişmekte olan ülke ekonomilerine yönelik büyüme beklentisi, 2020 için yüzde eksi 1’den yüzde eksi 3’e çekildi ve 2021 için yüzde 6,6’dan yüzde 5,9’a düşürüldü.

Türkiye’ye ilişkin varsayımlarda değişikliğe gidilmezken, ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 5 daralacağı, 2021’de yüzde 5 büyüyeceği öngörüldü.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Somonun kilosu 20 liraya düştü