DOLAR

33,0350$% -0.08

EURO

36,0505% 0.06

GRAM ALTIN

2.557,89%-0,10

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,67

TAM ALTIN

16.608,00%0,67

BİST100

11.064,85%0,37

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • IMF: Dış durumlara ilişkin görünüm belirsizliğini koruyor

IMF: Dış durumlara ilişkin görünüm belirsizliğini koruyor

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Memleketler arası Para Fonu (IMF), ekonomilerin dış konumlarına ilişkin görünümün epey bilinmeyen olmaya devam ettiğini belirterek, krizde ikinci dalganın gelişmekte olan ekonomiler için cari süreç açıklarını yönetme kapsamını kısıtlayabileceğini, emtia ihracatçılarının cari süreçler istikrarını daha da düşürebileceğini ve global ticaretteki azalışı daha da derinleştirebileceğini belirtti.

IMF, dünyanın en büyük 29 ekonomisi ve Euro Bölgesi’nin cari süreçler, gerçek döviz kurları, sermaye akışı ile milletlerarası rezervler dahil olmak üzere dış konumlarının değerlendirildiği Dış Dal Raporu’nun 2020 sayısını “Küresel Dengesizlikler ve Covid-19 Krizi” başlığıyla yayımladı.

Cari süreçler fazlası ve açıklarının 2019’da ölçülü bir şekilde daraldığının anımsatıldığı raporda, 2020 için görünümün hayli belgisiz olduğu vurgulandı.

Raporda, “Covid-19 pandemisi global ticarette sert düşüşe, emtia fiyatlarının azalmasına ve daha sıkı dış finansman şartlarına neden oldu.” değerlendirmesinde bulunuldu. 

“KRİZDE İKİNCİ DALGA, GLOBAL TİCARETTEKİ AZALIŞI DAHA DA DERİNLEŞTİREBİLİR”

Yüksek belirsizliğe karşın global seviyede cari süreç fazlası ve açıklarında dünya ekonomisinin yaklaşık yüzde 0,3’ü kadar ölçülü bir daralma beklendiğine işaret edilen raporda, beklenen hudutlu tesirin özel tasarruflardaki artış ve düşük yatırımlarla dengelenen büyük mali genişlemeyi yansıttığı kaydedildi.

Raporda, şu görüşlere yer verildi:

“Dış konumlara ilişkin görünüm, önemli risklerle hayli meçhul olmaya devam ediyor. Risk hassaslığının daha da berbatlaşması; büyük cari süreç açıkları, yüksek döviz borcu ve sonlu memleketler arası rezervler üzere daha önceden de kırılganlıkları olan ülkeler için dış kriz riskini daha da artırabilir. Krizde ikinci dalga; global finansal şartlarda tekrar sıkılaşmayla gelişmekte olan ekonomiler için cari süreç açıklarını yönetme kapsamını kısıtlayabilir, emtia ihracatçılarının cari süreçler istikrarını daha da düşürebilir ve global ticaretteki azalışı daha da derinleştirebilir.”

Kısa vadede siyaset gayretlerinin ekonomik toparlanma ve rahatlamayı desteklemeye devam etmesi gerektiğinin altı çizilen raporda, orta vadede ekonomik ve politik bozulmaların sürebileceği ya da daha da kötüleşebileceği, bunun da ıslahat gereksinimine işaret edeceği belirtildi. 

TÜRKİYE DEĞERLENDİRMESİ

Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelere de yer verilen raporda, ülkenin 2019’daki dış durumunun belirsizliklerin yüksek olmasına karşın orta vadeli temeller ve istenen siyasetlerde belirtilen düzeyden kısmen daha güçlü olduğu aktarıldı.

Raporda, “Büyük dış finansman gereksinimleri ve nispeten düşük rezervler Türkiye’yi şoklara karşı savunmasız bırakıyor.” tabiri kullanıldı.

IMF’nin raporunda, kısa vadede siyasetlerin Covid-19 krizinin etkilerini hafifletmesi ve en savunmasızları tercihen dış istikrarı müdafaaya yardımcı olacak bir siyaset paketi dahilinde süreksiz mali takviye yoluyla muhafazası gerektiği tavsiyesinde bulunuldu.

Covid-19 salgını öncesinde var olan dengesizliklerin orta vadede devam etmesi halinde siyasetlerin dış esnekliği güçlendirmeyi ve ekonominin sürdürülebilir bir şekilde yine dengelenmesini desteklemeyi amaçlaması gerektiği kaydedilen raporda, verimlilik ile şoklara karşı dayanıklılığı artırmak, daha geniş kamu dalı bilançosunu güçlendirmek ve genel olarak şeffaflığı geliştirmek için yapısal ıslahatların gerekli olacağı vurgulandı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Dönemin ilk ayçiçeğini getiren çiftçiye 100 litre mazot ikram edildi