a

İBB, 1.7 milyarlık teşvik belgesi aldı

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Mayıs ayı yatırım teşvik belgelerine ilişkin bildiri eki listeye nazaran, teşvik belgesi alan kurum ve kuruluşların sabit yatırımları 10.95 milyar TL, bu kapsamda ithal edilecek makine ve teçhizat fiyatı 487 milyon dolar olarak belirlendi. Teşvik belgeleri kapsamında 12,837 kişilik istihdam öngörülüyor.

Mayıs ayı yatırım teşvik belgeleri listesinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Tramvay ve Tünel İşletmeleri Genel Müdüriyeti, en yüksek yatırım bedeline sahip kuruluş olarak mahal alıyor.

Listeye nazaran, İstanbul Tramvay ve Tünel İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne yekun 1.72 milyar TL yatırım bedelli ve belediye hizmetleri yatırımı için teşvik belgesi verildi.

En yüksek yatırım bedeline sahip bir vesair kuruluş, gemi prodüksiyonu ve onarımı yatırım bahisli Tersan Tersanecilik AŞ oldu. Şirket, Yalova merkezli, balık sürece fabrika gemisi imalatı için 566 milyon TL bedelli teşvik belgesi aldı. Bu kapsamda başkaca ZSR Patlayıcı Sanayi AŞ’ye, Balıkesir’de, çeşitli mühimmat imalatı tevsi yatırımı için 396 milyon TL yatırım tutarlı teşvik belgesi verildi.

Listede, 200 milyon TL üzeri yatırım bedeline bağlı teşvik belgesi alan kuruluşlar arasında güç yatırımları dikkati çekiyor.

Buna nazaran, TPCL Yenilenebilir Güç Üretim AŞ’ye, Manisa’da 538 milyon TL yatırım bedelli, 30 MW kapasiteli biyokütle elektrik gücü üretimi yatırımı için, Greeneco Elektrik Üretim AŞ’ye Denizli’de 292.7 milyon TL yatırım bedelli, 26 MW kapasiteli JES yatırımı için, Tekno Rüzgar Güç Yatırım AŞ’ye Balıkesir’de 233.2 milyon TL yatırım bedelli, 44 MW kapasiteli RES yatırımı için ve Sertavul RES Elektrik Üretim AŞ’ye Mersin’de 209 milyon TL yatırım bedelli, 30 MW kapasiteli RES yatırımı için teşvik belgesi verildi.

Aynı gazetede yayımlanan, Mayıs ayında tamamlama vizeleri yapılan yatırım teşvik belgeleri listesine nazaran, bu ayda tamamlama vizesi alan 105 kurum, kuruluş ve firmanın sabit yatırım meblağı 1.07 milyar TL, bu kapsamda ithal edilen makine ve teçhizat fiyatı 139 milyon dolar, istihdam sayısı ise 2,867 olarak gerçekleşti.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Dış ticaret istatistikleri açıklandı