a

‘Hobi’ye tedbir geliyor

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Canan SAKARYA/ANKARA

AK Parti tarım ve ormancılıkla ilgili düzenlemeler içeren hobi bahçelerinin tarım ortamlarına verdiği zararların önüne geçilmesi, besinde taklit ve tağşiş yapanların üretimden men edilmesinden mahpus cezasına kadar yaptırımların artırılmasını öngören yasa teklifini Meclis Başkanlığına sundu.

34 unsurluk yasa teklifine ilişkin açıklamalarda bulunan AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, bir numara sınıf tarım toprakları üzerine hiçbir müsaade almadan yapılan hobi bahçelerinin sayısında son devirde kıymetli bir artış yaşandığını belirterek, tarım topraklarını tahrip eden bu yapılar için yeni yaptırımlar getirdiklerini belirtti.

Vatandaşlara davet

“Vatandaşlarımıza sesleniyorum; hobi bahçesi ismi altında müsaadesiz, ruhsatsız, plansız programsız rastgele bir yapı almamaları konusunda mahsusen uyarıyoruz” diyen Muş, hobi bahçesi ismi altında tarım yerlerine yapılan bu yapılarla ilgili 1000 TL’den az olmamak üzere her metrekare için 10 TL para cezası kesileceğini belirtti. Bu yapılardaki karşıtlıkların giderilmemesi ve tarım toprağının eski haline getirilmemesi halinde 2 aylık beklemeden sonra bu cezaların 3 kat artırılarak uygulanacağını ve bunların yıkımı için belediye ve il şahsi yönetimlerini devreye gireceğini söyledi. Tarım Bakanlığı tarafından büyük oba olarak isimlendirilen ve tescil edilen alanlarda hobi bahçelerinin kurulması halinde cezaların 2 katı olarak uygulanacağını belirtti.

Teklifle ormanların korunmasına dönük düzenlemelerin de yan aldığını belirten Muş, sahipli topraklarda müsaade alınmadan yapılan ağaç kesitinde 308 TL olan para cezasının 5 metreküpe kadar yapılan müsaadesiz kesitlerde 500 TL bundan sonraki her metreküp için 100 TL para cezası uygulanacağını kaydetti.

Müsaadesiz sigaraya kontrol

Makaron, yaprak sigara kağıdı sigara filtresi ve alkolün üretimi ve denetimi ile ilgili yeni adımların atıldığını kaydeden Muş, “Bakanlık müsaadesi olmadan makaron, sigara kağıdı filtresi işletmesi kuran işletenlere 1 yıldan 3 yıla mahpus cezası ile 5 ile 10 bin gün arasında idari para cezası geliyor. Yeniden makaron ve sigara filtresi satışı ile ilgili müsaadesi olmayanlara Bakanlıktan uygunluk belgesi almadan sigara filtresi üretenlere ve satanlara internet televizyon ve telefon üzerinden etil alkol, metanol, makaron, sarmalık kıyılmış tütün, yaprak sigara satanlara çeşitli idari yaptırımlar getiriliyor” dedi.

Besinde da cezalar artıyor

Mehmet Muş, besin taklit ve tağşişle ilgili hala 27 bin 877 lira olan para cezasının ölçüsünün 50 bin liradan 500 bin liraya kadar para cezası olarak düzenlendiğini belirterek, bu fiillerin 2 yıl içinde işlenmesi halinde 1 yıldan 3 yıla kadar mahpus cezası verileceğini ve 5 ile 10 yıl faaliyetten men edileceğini söyledi. Gazetecilerin istihdam paketine ilişkin sorusu üzerine Muş, “Çalışmalarımız sürüyor, tamamlanınca paylaşılırız. Şu an tamamlanmış ve Meclis Başkanlığına sunacak aşamada değiliz” dedi.

İŞTE YASA TEKLİFİNDE TARAF ALAN KIMI DÜZENLEMELER

Yasa teklifi ile saat 22.00 ile 06.00 saatleri arasında perakende alkollü içki satışına ilişkin idari para cezası artırılarak 65 bin liradan 320 bin liraya kadar çıkacak. 18 yaş altına alkol satış yasağını 5 yıl içinde üçüncü kez ihlal edenin satış belgesinin iptal edilerek 2 yıl faaliyetten men edilecek.

– Sahipli yerlerde ekim ve dikim yoluyla ağaçlandırma yapılması teşvik edilecek.

– Bozuk orman sahalarında fidanlıklar kurulması mantar ve tıbbi aromatik bitki yetiştirilerek işlenmesi hedefiyle tesis kurulmasına müsaade verilecek.

– Şeker piyasasında murakabenin artırılmasına dönük olarak şirket ve fabrikalar dışında kalan şeker piyasasında faaliyet göstererek şekeri hammadde olarak kullanan yahut ticari faaliyetini yapan gerçek ve hukuksal insanların teftişinin yapılmasına ilişkin düzenleme yapılacak. Bakanlığın şeker piyasasında yaptığı kontrollerde yanlış eksik haber verenlere dönük idari para cezaları yine düzenlenecek.

– Besinde taklit ve tağşiş yapanların ürettikleri bu eserler masrafları sorumlusuna ilişkin olmak üzere piyasadan toplatılacak ve mülkiyeti kamuya geçirilerek imha edilecek. Bu azıkları üreten, ithal eden, kendi ismi yahut ticari unvanı altında piyasaya arz eden besin işletmecilerine 1 yıldan 5 yıla kadar mahpus ve bin günden beş bin güne kadar isimli para cezası verilecek. Fiilin 3 yıl içinde tekrarlanması durumunda gıdayı üreten, ithal eden, kendi ismi yahut ticari unvanı altında piyasaya arz eden besin işletmecisi 5 yıldan 10 yıla kadar besin dalı faaliyetinden men edilecek. Gerçeğe hilâf yayın yapan insanlara 20 bin liradan 50 bin liraya kadar idari para cezası verilecek.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Dolar kaç TL? (25 Haziran 2020 dolar – euro fiyatları)