a

Hibrit elektrik santrallerinin önü açıldı

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

MEHMET KARA

Mevcut ve yeni kurulacak lisanslı elektrik üretim santrallerinde, birden fazla kaynaktan elektrik üretilmesinin önü açıldı. Kömür, doğalgaz ve jeotermal santrallerin içine GES kurulabilecek.
Güç Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), elektrik santral meydanlarına ilişkin yeni metodolojiyi belirledi. EPDK tarafından hazırlanan Elektrik Piyasasında Önlisans yahut Lisanslara Bahis Üretim Tesislerinin Santral Alanlarının Düzenlenmesine Ait Yöntem ve Esaslar Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tıpkı alanda iki kaynakla elektrik mümkün

Düzenleme, birden fazla kaynakla elektrik üretimi yapılacak hibrit elektrik üretim tesislerinin önünü açıyor. Buna nazaran nükleer santraller hariç, tüm elektrik üretim santrallerine, 2. bir kaynağa dayalı elektrik üretimi de yapma imkanı veriliyor. Gayri kaynaklardan elektrik üreten şirketler birebir santral alanı içinde kendi güneş gücü santrallerini de kurabilecek.

JES meydanlarına GES ve BES

Bilhassa tarım ortamlarında kurulmuş jeotermal güce dayalı santrallerde ortamdaki tarım artık ve atıkları kullanılarak hem laf konusu atıkların bertaraf edilmesi hem de elektrik üretiminin artırılması gayesiyle biyokütleye dayalı yardımcı kaynak üniteleri kurulabilecek.

Fosil ile yenilenebilir iç içe

Yeni düzenleme ile kömür ve doğalgaz üzere konvansiyonel güç kaynaklarına dayalı elektrik santrallerinin alanlarında da güneş, rüzgar ve biyokütle üzere yenilenebilir güç kaynaklarından elektrik üretmek mümkün hale geldi. Böylelikle fosil yakıtla güç üreten santraller, yenilenebilir kaynaklarla iç içe, yan yana elektrik üretimi için değerlendirilmiş olacak.

Heyeti güç de istihdam da artacak

Yeni metodoloji yatırım ve istihdama ek sunacak. Santrallerin bulunduğu alanlarda yapılacak ilave yenilenebilir güç tesisleri elektrik üretim yatırımlarına ivme kazandırılacak. Böylelikle hem elektrik üretim kapasiteleri artacak hem de istihdam sağlanacak.

EPDK Başkanı Yılmaz: Ek yatırım imkanı

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, hibrit santrallerin önünü açan düzenlemenin atıl alanların ekonomiye kazandırılması açısından büyük önem taşıdığını kaydetti. Yılmaz “Bu düzenleme ile ülkemizin yenilenebilir güç kaynaklarından daha fazla yararlanmasının önünü açıyoruz. Mevcut tesislere ilave yatırım imkanı ile yatırım ortamına sürat veriyoruz. Yatırımcılardan da daha fazla yatırım ve istihdam geleceğine inanıyoruz” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bankalar sıkıntılı krediler için varlık idare şirketi kuruyor