DOLAR

33,0350$% -0.08

EURO

36,0505% 0.06

GRAM ALTIN

2.557,89%-0,10

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,67

TAM ALTIN

16.608,00%0,67

BİST100

11.064,85%0,37

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a

Hematolojide en sık görülen kanser: Lenfoma

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Hematoloji Uzmanı Doç. Dr. Burak Uz, hematolojik kanserlerde son yıllarda çok önemli ilerlemeler sağlandığını söyleyerek, “Hematolojide en sık görülen kanserler, lenf düğümü kanseri olan lenfomalardır. Hematolojide çok sayıda yeni ilaç klinik çalışmalarda etkinliklerini gösterdi. Yeni ilaçlar ortasında, tesir üslubu çok ilginç olan amaç odaklı çeşitli ilaçlar da yer alıyor” dedi.

Medicana Samsun Hastanesi Hematoloji Uzmanı Doç. Dr. Burak Uz kan kanserleri konusunda bilgi verdi. Hematolojide en sık görülen kanserlerin, lenf düğümü kanseri olan lenfomalar olduğunu belirten Dr. Burak Uz, “Bu hastalıkları hodgkin lenfoma ve hodgkin dışı lenfomalar olarak iki büyük kümeye ayırıyoruz. Hodgkin dışı lenfomalar, çok sayıda, değişik biyolojisi ve süreçleri olan, tedavileri günümüzde büsbütün farklılaşmış, özellikler kazanmış hastalıkların toplandıkları bir havuz oluşturuyor” diye konuştu.

Sıklık açısından lenfomalardan sonra gelen hastalık da kemik iliğinde ve kemiklerde görülen multipl miyelom isimli hastalığın olduğunu söz eden Burak Uz, “Diğer sık görülen kan kanseri tipleri ise beyaz kan hücrelerinin lösemi denilen hastalıklarıdır. Bunları akut lösemiler (akut miyeloid lösemi ve akut lenfoblastik lösemi) ve kronik lösemiler (kronik miyeloid lösemi ve kronik lenfositik lösemi) diye farklı kümelere ayırıyoruz. Miyelodisplastik sendromda, daha çok yaşlı insanlarda görülen, kandaki hücre sayılarının azalması ile fark edilen hastalıklardır. Bir başka küme ise miyeloproliferatif hastalıklar olup bu hastalıklar kendilerini genellikle kandaki hücre sayılarının artması ile gösterirler. Bunların yanında, kanser olmasa dahi çok önemli olan hastalıklar da var, mesela aplastik anemi denilen, kemik iliğinin kan hücrelerini imal edememesinden kaynaklanan bir hastalık. Bağışıklık sistemini etkileyen kan hastalıkları da önemli hastalıklar ortasında yer almaktadır” biçiminde konuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Dr. Hayati Akbaş: “Botoks ve dolgu bir tıbbi uygulamadır, hoşluk salonlarında olmaz”