DOLAR

33,0350$% -0.08

EURO

36,0505% 0.06

GRAM ALTIN

2.557,89%-0,10

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,67

TAM ALTIN

16.608,00%0,67

BİST100

11.064,85%0,37

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • Hazır giysi ihracatçısı Temmuz’da 1,8 milyar doları aşarak tarihi rekor kırdı

Hazır giysi ihracatçısı Temmuz’da 1,8 milyar doları aşarak tarihi rekor kırdı

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Temmuz ayında hazır giysi ihracatının yüzde 8,4 artışla, 1 milyar 812 milyon dolara yükseldiğini bildiren İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe, “Aylık ihracatta ilk kere 1,8 milyar dolar çıtasını aştık. Bir öbür söz ile tüm zamanların en yüksek aylık ihracat performansını gerçekleştirdik” dedi.

Global ekonomilere ağır hasar veren salgının etkilerini büyük ölçüde atlatan ve çarkları tekrar döndürmeye başlayan Türk hazır giysi sanayisi, temmuz ayını 1 milyar 812 milyon dolar ihracat ile kapattı. İhracatını temmuzda geçen yıla nazaran yüzde 8,4 arttıran dal, tüm zamanların en yüksek aylık performansı ile tarihi bir rekora imza attı.

İstanbul Hazır Giysi ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe, hazır giysi sanayisinin Türkiye ekonomisi için stratejik önemde olduğunun altını çizdi. Salgın sürecinde de dalın kritik rolünü ortaya koyduğunu vurgulayan Gültepe, şunları söyledi:

“Marttan itibaren üç ay boyunca çok külfetli bir dönem geçiren kesimimiz, Avrupa’nın açılması ile yönünü tekrar üst çevirdi. Haziran’ı yüzde 25 ihracat artışı ile kapattık. Temmuz’da da beklediğimizin çok üstünde bir performans sergiledik. Biz temmuzu en optimist varsayımla geçen yılın birebir ayı ile başa baş kapatacağımızı öngörüyorduk. Kesim olarak çok daha uygununu yaptık. Temmuz ihracatımız yüzde 8,4 artışla 1 milyar 812 milyon dolara yükseldi. Aylık ihracatta ilk kere 1,8 milyar dolar çıtasının üzerine çıktık. Bir öbür söz ile tüm zamanların en yüksek aylık ihracat performansı gerçekleştirerek yeni bir rekora imza attık. Haziran ve temmuz aylarındaki artışa karşın 7 aylık ihracatta geçen yıla nazaran hâlâ yüzde 15,3 eksideyiz.”

“7 ayda 756 milyon dolarlık maske ve kollayıcı giysi ihracatı gerçekleştirdik”

Mustafa Gültepe, Türk Moda Endüstrisi’nin salgın sürecinde maske ve kollayıcı kıyafet üretimi ile de tüm dünyada ilgi odağı olduğunu söyledi. Dünyanın dört bir yanında milyonlarca insan için muhafaza kalkanı oluşturduklarını anlatan Gültepe, temmuz ayındaki rekor ihracatta maske ve kollayıcı giysinin önemli rolü olduğunu vurguladı. Gültepe, “Temmuzda 197,4 milyon dolarlık hami giysi ve maske ihracatı gerçekleştirdik. Maske ve gözetici giysi ihracatından 7 ayda elde ettiğimiz gelir ise 756 milyon dolara ulaştı” diye konuştu.

“Ocak – Temmuz döneminde ABD’ye ihracatımız yüzde 17,6 arttı”

Salgın sonrasında tedarik zincirinin yine şekillendiğini hatırlatan Mustafa Gültepe, yeni dönemde global markaların yakın coğrafyalardan tedariki tercih edeceğinin altını çizdi. Bu durumun Türkiye’yi bilhassa Avrupa’da avantajlı pozisyona getireceğin anlatan Gültepe, şöyle devam etti:

“Avrupa’nın yanı sıra ABD’de de büyük bir potansiyel var. Maksat pazarlarımız ortasında yer alan ve yılda 100 milyar doların üzerinde hazır giysi ithalatı bulunan ABD’nin Çin ile ticaret savaşı nedeniyle Türkiye’ye bir yönelim olacağını öngörüyoruz. Hazır giysi ihracatımız 7 ayda yüzde 15,3 azalırken birebir dönemde ABD’ye ihracatımızda 17,6 artış gerçekleştirdik. ABD’ye ihracatımıza aylık olarak baktığımızda haziranda yüzde 213, temmuzda yüzde 53 civarında bir artış görünüyor. Veriler bu ülkeye yıllık ihracatımızı en kısa müddette 1,5 milyar dolara çıkarabileceğimizi gösteriyor. Biz orta ve uzun vadede ABD pazarından 5 milyar dolar hisse alabileceğimize inanıyoruz ve hazırlıklarımızı bu gaye doğrultusunda yapıyoruz.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Altın meyve kayısının hasadında sona hakikat