a

Havalimanında korona testi

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Koronavirüste sıradanlaşma sürecinin akabinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yürüttükleri diplomasi trafiği hakkında haber veren Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, hazırladıkları hareket planı kapsamında çalışmalarına devam ettiklerini söyledi. Otellerin tekrar hizmete girebilmesi için zahir kriterler oluşturduklarını anımsatan Bakan Ersoy, münhasıran Türkiye’ye en çok misafir gönderen 100 ülkeye turizm ortamlarındaki sağlık alt yapısının detaylarını da içeren bir belge hazırladıklarını ve muhattaplarına gönderdiklerini belirtti.

DURUŞMA KARARI BOZDU

Almanya’nın 14 günlük karantina kararı ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Ersoy, Alman duruşmalarının zarurî 14 günlük karantina sürecini bozduğunu hatırlattı. Bakan Ersoy, şöyle devam etti: “Bu karar, ‘öyle şey olmaz, eşitlik ilkesine aykırı’ denilerek bozuldu. Bu sefer ‘Test yapıp gelsin, 48 saat içinde testini yapıp gelsin’ dediler. 1 Temmuz’a kadar bütün havalimanlarımızda test merkezlerimizi açıyoruz. Dün Sağlık Bakanımızla bir içtima yaptık, 1 Temmuz’a kadar turistik havalimanlarının tamamına biz bu test merkezlerini açıyoruz. Ağır olanların birkaç adedini de en geç 15 Temmuz’a kadar açacağız. Esas İstanbul, Antalya, İzmir, Dalaman üzere ağır olanları 1 Temmuz’a kadar başkalarında de 15 Temmuz’a kadar açıyoruz. Bir yolcu ülkesine gittiği zaman istiyorsa burada bir test yaptırıp, testin sonucunu da 15 Euro üzere çok makul bir fiyat yaptık. Neticesi 2 saat içinde çıkıyor. Ayrıyeten sağlık ocaklarına da yazı gönderiyoruz, turistler istediği zaman bu testi yaptırabilirsin diye. Devletimize gelişte de giriş yapan turistlerin tamamının vücut ısıları ölçülüyor 37.8 kademe ve üzeriyse yahut rastgele bir semptom gösteriyorsa test merkezinde test yapılacak”

EN GÜVENLİSİYİZ

Ersoy, “Avrupa ülkeleri ile kıyasladığımız zaman en güvenlisiyiz. Otelleri yahut servis sağlayıcıları düşündüğünüz zaman sertifika edilmiş tesislerde Avrupa standartlarında en inançlısı biziz. Zira çok fazla kriterimiz var, çok disiplinli formda uyguluyoruz, periyodik olarak eğitimlerini veriyoruz ve periyodik olarak kontrollerini yapıyoruz. Bu kadar yeterli oturmuş Avrupa’da öbür bir sistem yok” formunda konuştu.

BÜYÜKELÇİLER ANTALYA’YA GELDİ

Ağır bir diploması başlattıklarını anlatan Ersoy, yaşanan diplomasinin son aşamasını da bu hafta sonu Antalya’da gerçekleştirdiklerine değinerek, 1 Haziran itibarıyla sertifikasyon programını hayata geçirdiklerini lisana getirdi. Otellerin aşamalı bir formda sertifikasyonunun başladığına işaret eden Ersoy, bu aşamada Türkiye’ye en çok yolcu veren 60 ülkenin büyükelçisini ve bu ülkelerin Türkiye’deki yerleşik basın mensuplarını da Antalya’ya davet ettiklerini anımsattı.

GAZETECİLER HASTANELERİ GEZDİ

Almanya’dan gelecek misafirlere yönelik ekstra birkaç kriter istenildiğine işaret eden Mehmet Ersoy, laflarını şöyle sürdürdü: “Türkiye’de her gün sistemli olarak vaka sayıları açıklanıyor. Bir Alman basın mensubu da sayılara güvenilip güvenilmeyeceğini sordu. ‘İstediğin hastaneyi gez, hastanelerimiz bomboş’ dedim. Velev birkaç adedini gezip, ‘Haklısınız’ dediler. Neler hissettiklerini sorduğumda da kendilerini inançta hissettiklerini söylediler. Cumartesinden beri bütün Avrupa basını, burada gördükleri sistemi ağır bir halde anlatıyorlar. Velev büyükelçilerle de konuştum, sistemle ilgili raporlamaları yapmışlar ülkelerine.”

2023 GAYELERI DEĞİŞMEDİ

Türkiye’nin 2023 maksatları arasında nitelikli turiste geçişin olduğunu söyleyen Mehmet Ersoy, “2023 için 75 milyon turist, 65 milyar dolar gelir amacımız olduğu alanda duruyor. Çok süratli biçimde toparlayıp, bu amaca süratle ulaşacağız” dedi.

ÇAVUŞOĞLU DESTEK VERDİ

Laf konusu ülkelerin büyükelçilerini muayyen kümeler halinde bakanlıkta ağırladıklarını ve telefon diplomasisi başlattıklarını aktaran Ersoy, “Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan da rica ettim, onlar da destek veriyor” diye konuştu.

YABANCI TURİSTE SİGORTA

Turistlerin sağlık hizmetleri için 2 bin ile 7 bin Euro arasında limiti, 13 ile 33 Euro arasında maliyeti olan sigorta sistemi geliştirdiklerini belirten Mehmet Ersoy, bir haftalık konaklamalar için 7 bin Euro’luk limitin 23 Euro’ya satın alınabileceğini söyledi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

‘Türk lirasına güvenen herkes kazanacak’