DOLAR

33,0350$% -0.08

EURO

36,0505% 0.06

GRAM ALTIN

2.557,89%-0,10

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,67

TAM ALTIN

16.608,00%0,67

BİST100

11.064,85%0,37

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a

“Hareket bozukluğuna beyin pili ile çözüm”

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

On yıllık bir Parkinson hastasının beyin pili tedavisi ile hastalığının ilk yıllarına geri döndürebildiklerini söyleyen Beyin ve Hudut Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ali Zırh, “Bunu ‘hastalığın saatini geri almak’ diye tanımlayabiliriz. Tıbbi tedaviye kâfi cevap vermeyen titreme olgularında beyin pili ameliyatları önemli faydalar sağlayabiliyor” dedi.

Medipol Üniversitesi Parkinson Hastalığı ve Hareket Bozuklukları Merkezi (PARMER), Beyin ve Hudut Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ali Zırh, başta Parkinson olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde kullanılan beyin piline ilişkin açıklamalarda bulundu. Dr. Zırh, bütün hareket bozukluklarının başlangıç tedavisinin medikal tedavi ile yapılmaya çalışıldığını belirterek, “Ancak artık ilaç tedavisine kâfi yanıt vermeyen yahut istem dışı hareketler üzere şiddetli ilaç yan etkilerinin gözlendiği ileri evrelerdeki Parkinson hastalarında, distoni hastalıklarında, tıbbi tedaviye kâfi karşılık vermeyen titreme olgularında beyin pili ameliyatları önemli faydalar sağlayabiliyor” dedi.

“Hastalığın saati geri alınıyor”

Hareket bozukluğu olan her hastaya cerrahi teşebbüs uygulamanın mümkün olmayabileceğine değinen Dr. Zırh, “Hastaların ameliyattan fayda görüp göremeyeceklerine yahut bu türlü bir teşebbüse aday olup olmadıklarına fakat detaylı klinik kıymetlendirme ve testler sonrasında karar verilir. Bu ameliyatlarda yaş tek kriter değildir. 80 yaşındaki bir hastaya beyin pili ameliyatı uygulanabileceği üzere 65 yaşındaki bir hastaya önerilmemesi de mümkündür. Beyin pili takılması operasyonu tümü ile lokal anestezi altında ve hastalar uyanık olarak gerçekleştirilir. Hastalar yalnızca operasyonun son evresinde son bir saatlik bölümde pilin gövdesi göğüste cilt altına yerleştirilirken acı duymamaları için uyutulur. Piller takıldıktan sonra hastadan hastaya değişmekle birlikte ortalama birkaç haftalık aralıklı ve sık denetimlerle pillerin ince ayarları bilgisayar aracılığı ile yapılır ve hastaların en fazla randıman alabilecekleri parametreler ayarlanır. On yıllık bir Parkinson hastasını ameliyat ettiğimizde onu hastalığının ilk yıllarına geri döndürebiliyoruz. Bunu ‘hastalığın saatini geri almak’ diye tanımlayabiliriz” sözlerini kullandı.

“Günlük hayatları değişmiyor”

Dr. Zırh, yakın zamana kadar dışarıdan şarj edilemeyen pilleri uyguladıklarını belirterek, “Parkinson hastalarında beyin pillerinin ömrü 4-6 yıl ortasında idi. Daha yüksek elektrik akımına gereksinim duyulan distoni hastalarında bu mühlet daha da kısa olabiliyordu. Son yıllarda gelişen teknoloji sayesinde hem dışarıdan şarj edilebilen ve 20-25 yıla kadar ömrü olan pilleri uygulamaya başladık; hem de beyin içerisine verdiğimiz elektrik akımının yönünü ve şiddetini istediğimiz üzere ayarlayabilecek teknolojiye sahip aygıtları kullanmaya başladık. Bu gelişmeler sayesinde hem tedavideki muvaffakiyet oranlarımız artmakta, hem de uzunca bir mühlet pil değişimine gereksinim kalmamaktadır. Pil takılan hastaların olağan günlük yaşantılarında hiçbir değişiklik olmuyor. Hastalar baş travmasına neden olmayacak her türlü sportif faaliyeti sürdürebilir ve yüzebilirler. Hastalara üzerlerinde elektronik aygıt taşıdıklarına dair bir belge verilir ve gerektiğinde güvenlik denetimlerinde bu belgeyi gösterebilirler. Bunun dışında eski zamanlarda hastalara MR çekilmesini istemiyorduk; lakin günümüz teknolojisi uygun ayarlarla, bilgi ve donanımı olan merkezlerde, bu hastalara her türlü MR görüntülemesinin yapılabilmesini sağlamaktadır” diye konuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Korona virüs aşısından önce kumaşı üretildi