DOLAR

33,0350$% -0.08

EURO

36,0505% 0.06

GRAM ALTIN

2.557,89%-0,10

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,67

TAM ALTIN

16.608,00%0,67

BİST100

11.064,85%0,37

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a

Güneş ışınları deri kanserine neden olabilir

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Yrd. Doç. Dr. Pertevniyal Bodamyalızade güneş ışınlarına çok derecede maruz kalmanın deri kanseri gelişiminde en önemli faktör olduğunu belirtti. Bodamyalızade, yanık oluşturacak derecede ağır güneş ışınına maruziyetin ‘ben kanseri’ olarak bilinen melanom gelişiminden sorumlu tutulduğunu söz etti.

Melanom dışı deri kanserlerinin dünyada en sık görülen kanser çeşidi olduğunu ve yılda yaklaşık 1 milyon civarında yeni olgu tespit edildiğini kaydeden Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Yard. Doç. Dr. Pertevniyal Bodamyalızade, öbür deri kanseri cinslerinin ömür mühletince gelişme riskinin yüzde 30 ila yüzde 10 civarında olduğunu söyledi.

Güneş cildi yaşlandırıyor

Yrd. Doç. Dr. Bodamyalızade son yıllarda sık tatile gitme, solaryuma girme üzere alışkanlıklarla birlikte giyinme alışkanlıklarının da değişmesinin; güneş ışınlarına maruz kalınma ve güneşe bağlı gelişen deri kanserleri oranının artmasına yol açtığını vurguladı. Bodamyalızade, bu artışın bir öteki nedeninin de ozon katmanının incelmesiyle dünya yüzeyine ulaşabilen ziyanlı güneş ışınlarının artması olduğuna dikkat çekti. Güneş ışınlarının zararlarına açık olmanın, deri kanserlerine yol açmanın yanı sıra cildimizin olağandan önce yaşlanmasının da en önemli nedeni olarak gösterildiğini söyleyen Dermatoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Pertevniyal Bodamyalızade bu durumun mümkün sonuçlarını şöyle sıraladı:

“Güneş yanıkları gelişebilir, deriniz olağandan erken yaşlanabilir, cildinizde lekeler oluşabilir, deride kuruma, kalınlaşma ve mat bir görünüm meydana gelir,ince kırışıklık ve çizgilenmeler artar, deriye ilişkin bağışıklık sistemi zayıflar ve deri kanserlerine taban hazırlanır.”

Güneşli iklim bölgelerinde yaşayanlar risk altında

Bodamyalızade risk kümesindeki kişilerle ilgili olarak da, “Açık derili, yeşil gözlü, kızıl-sarı saçlı, çilli yahut kolaylıkla güneş yanığı gelişebilen cilt tipine sahip kişiler, çocuklar, uzun müddet yahut aralıklı olarak ağır güneş ışığına maruz kalmış kişiler, ailesinde cilt kanseri olan kişiler, olağandışı görünümlü ve çok sayıda beni olanlar, güneşli iklim bölgelerinde yaşayanlar ve çoğunlukla açık havada çalışanlar” dedi.

Güneş kremi hem UVB Hem UVA içermeli

Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Pertevniyal Bodamyalızade ülkü bir güneşten koruyucunun 2 temel özelliğinin hem UVB hem de UVA ışınlarından deriyi müdafaası ve kozmetik olarak kabul edilebilir bir yapıya sahip olması olduğunu söz etti ve yeterli bir güneş kreminin özellikleri konusunda şunları söyledi:

“Etiketinin üzerinde ‘geniş spektrumlu’ ibaresi bulunan ve müdafaa faktörü (SPF) 30 yahut üzerinde olan kremler kullanılmalıdır, suya, terlemeye sağlam olmalıdır. Kaşıntı, kızarıklık, yanma üzere meselelere yol açmamalı, yağlanma ve komedon gelişimi yaratmamalıdır. Cilt yüzeyinde opak-beyaz görünüm oluşturmamalıdır. Güneşe çıkmadan 20-30 dakika önce sürülmeli ve en az 2 saat sonra tekrar uygulanmalıdır.”

Güneşlenirken bunlara dikkat

Dermatoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Pertevniyal Bodamyalızade son olarak cilt sıhhati açısından önerilebilecek hiçbir güneşlenme biçimi bulunmadığını vurguladı lakin kesinlikle güneşlenmek isteyenlere şunları önerdi:

“Güneş ışınlarının en dik olduğu 10.00-16.00 saatleri ortasında güneşlenmekten kaçınılmalıdır. Güneş ışığının göze muhtemel etkileri sebebiyle kesinlikle ultraviyole ışınlarından hami özelliği olan bir güneş gözlüğü kullanılmalıdır. Cilde sürülen deodorant, kolonya yahut parfüm üzere birtakım kozmetikler güneşin de tesiriyle uygulandıkları bölgede leke oluşumuna yol açtıkları için, bu cins eserler cilde asla sürülmemelidir. Başta kimi antibiyotik ve ağrı kesiciler olmak üzere kullanılan ilaçların cildin güneşe karşı hassasiyetini artırabileceği, güneş alerjisi ve güneş yanıklarına yol açabileceği unutulmamalıdır.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Batman’da tüm davetler tek merkezde toplanıyor