DOLAR

33,0350$% -0.08

EURO

36,0505% 0.06

GRAM ALTIN

2.557,89%-0,10

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,67

TAM ALTIN

16.608,00%0,67

BİST100

11.064,85%0,37

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a

Gümüş fiyatları yatırımcısına kazandırıyor

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Emtia piyasasında süreç gören 18 eserin fiyat hareketlerinden derlenen verilere nazaran, temmuz ayında emtia kümesi araçlarının 17 tanesi kazandırırken, 1 tanesi kaybettirdi.

Ekonomilerin olağana dönerek toparlanmaya başlaması, emtia fiyatlarının üretim maliyetlerine yaklaşması nedeniyle reaksiyon alımlarındaki artış, covid-19’a ilişkin olumlu haberler, dünyada hayatın yine olağana dönmeye başladığına dair artan talep beklentileri, AB başkanlarının kurtarma programı ve bütçe konusunda anlaşması, emtia fiyatlarını olumlu etkileyen ögeler ortasında yer aldı.

Emtia piyasasında temmuz ayında yatırımcısına en fazla yüzde ile 33,1 ile gümüş kazandırdı. Analistler, gümüşün inançlı liman olarak görülmesi ve gümüş arzında son dönemde gözlemlenen sorunların gümüş fiyatlarını destekleyen en önemli etkenler olduğunu bildirdi.

Temmuz ayında paladyum yüzde 7,7, nikel yüzde 7,5, bakır yüzde 6, Brent petrol yüzde, 4,9, alüminyum yüzde 4,5 paha kazandı. Global alüminyum üretiminin ve Çin’de alüminyum ithalatının artış kaydettiğine dair haberler alüminyum fiyatlarını olumlu etkiledi.

Kurşun yüzde 3,9, pamuk yüzde 3,8, doğal gaz yüzde 2,7, şeker yüzde 1,3, soya fasulyesi yüzde 1,2 kazandırdı.

Temmuz ayında emtia kümesi araçlarından yatırımcısına yalnızca mısır kaybettirdi. Mısır yüzde 4,3 azaldı. Petrol fiyatlarında yaşanan kısmi gerileme ile etkili olan kar satışları, fiyatlarda paha kaybına neden oldu.

7 AYDA EN FAZLA KAZANDIRAN GÜMÜŞ OLDU

Emtia piyasasında yılın 7 ayında 5 eser yatırımcısına kazandırırken, 13 eser kaybettirdi.

Covid-19 ile birlikte piyasalardaki ekonomik belirsizlikler, yıllık bazda tarım emtialarının performansını olumsuz etkiledi. Global büyüme telaşları, teminat açığı kaynaklı satışlar, doların başka para ünitelerine karşı bedel kazanması ve arz-talep istikrarı, tarım emtia fiyatlarını bu yıl etkileyen önde gelen faktörler ortasında yer aldı.

Ocak temmuz döneminde yatırımcısına en fazla kazandıran yüzde ile 35,7 ile gümüş oldu. Gümüşün yatırımcılar tarafından inançlı liman olarak görülmesi ve gümüş arzında son dönemde gözlemlenen sorunlar gümüş fiyatlarının performansının yükselmesine sebep oldu.

Yıllık bazda gümüşün akabinde altın yüzde 30 paha kazandı. Yıl boyunca Kovid-19 karşısında dünyanın önde gelen merkez bankalarının attığı genişlemeci adımlar ve salgında ikinci dalga tasaları ile altının onsu bu dönemde yükselişine devam ederken, salgının muhtemel ekonomik ve toplumsal etkileri, ABD ile Çin ortasındaki gerginlik ve ABD iş gücü piyasasının zahmetli durumu da altının ons fiyatını destekleyen ögeler oldu.

Altının akabinde paladyum yüzde 7,9, bakır yüzde 3,4, çinko yüzde 0,9 kıymet kazandırdı.

Ocak – temmuz döneminde yatırımcısına en fazla yüzde 34,6 ile Brent petrol kaybettirdi. Yıl genelinde salgın nedeniyle ekonomik aktivitedeki düşüş petrol talebini azaltmasına rağmen devam eden üretim, depolama sıkıntısını beraberinde getirdi. Depolama kapasitesinin azalmasıyla maliyetin artması sonucu fiziki teslimat istemeyen yatırımcılar ve vade sonu kapanış süreçleri, panik havasına neden oldu.

Brent petrolü yüzde 17,8 ile doğal gaz, yüzde 15,7 ile mısır, yüzde 9,8 ile şeker, yüzde 8,5 ile pamuk, yüzde 8,3 ile kahve, yüzde 6,6 ile soya fasulyesi, yüzde 6,5 ile alüminyum, yüzde 6,1 ile platin, yüzde 5,5 ile kakao, yüzde 4,9 ile buğday, yüzde 3,8 ile kurşun, yüzde 1,6 ile nikel izledi.

GÜMÜŞÜN GRAMI KAÇ LİRA?

Şimdiki bilgilere nazaran gümüş şu an altı liranın üstünden süreç görüyor. Bugün gümüşün gramının alış fiyatı 6.32 TL.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Perakende devlerine şık dizaynlarla mekansal konfor sunuyorlar