a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • Girişim bazlı desteklerden yararlananların Ar-Ge’ye yatırımı teşvik edilecek

Girişim bazlı desteklerden yararlananların Ar-Ge’ye yatırımı teşvik edilecek

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

ANKARA (DÜNYA) – Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, girişim bazlı devlet yardımından yararlanan yatırımcı firmaların, Ar-Ge faaliyetlerine kaynak ayırmalarını teşvik etmek emeliyle düzenlemeye gitti.

Yatırımlara Girişim Bazlı Devlet Yardımı Verilmesine Ait Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Karara nazaran; desteklerden yararlanan yatırımlarda, yatırım tamamlama vizesini takiben 3 yıl boyunca her yıl net satışların minimum yüzde 2’si kadar Ar-Ge harcaması yapıldığı yeminli mali müşavir raporuyla belgelendirilmesi halinde, vergi indirimi desteği, belirlenen azami nispetleri aşmamak kaydıyla, yatırıma ek nispetine 5 puan ilave edilerek uygulanacak. Girişim bazlı teşvik sisteminden faydalanan firmaların istihdam maliyetlerini yatırım periyodunda de azaltabilmesi için de sigorta primi patron payı desteğinin uygulanmasının yatırım devrinde başlamasına imkan sağlandı.

Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, güç desteği pratiğine ilişkin yöntemler de belirlendi. Güç desteği tatbikine, firma tarafından talep edilmesi halinde, yatırımın kısmen işletmeye geçişinin görevlendirilen en az 2 eksper tarafından yerinde tespit edildiğine ilişkin raporun onaylanması, yatırım harcamalarına ilişkin yeminli mali müşavir raporunun Bakanlığa gönderilmesi yahut yatırım tamamlama vizesi yapılarak büsbütün işletmeye geçilmesiyle başlanabilecek. Kısmen işletmeye geçildiğinin konumunda tespit edilmesi halinde gerçekleşen makine ve teçhizat fiyatının yatırım teşvik belgesinde öngörülen makine ve teçhizat fiyatına orantısı nispetinde güç desteği kullandırılabilecek. Kısmen işletmeye geçişe ilişkin tespit süreci azami yılda bir kez yapılacak ve yatırım tamamlama vizesinden önce yararlanılabilecek yekun güç desteği meblağı, destek kararında belirlenen azami güç desteği meblağının yüzde 50’sini geçemeyecek.

Yapılan düzenleme kapsamında girişim bazlı desteklerden yararlanmak isteyen yatırımcı firmaların müracaatlarını Elektronik Teşvik Tatbik ve Yabancı Varlık Haber Sistemi (E-TUYS) üzerinden yapabilmesi sağlandı. Girişim bazlı desteklerden yararlanmak isteyen yatırımcı firmaların yatırımları hakkında daha ayrıntılı haber vermelerini temin etmek için hazırlanan ekte de düzenlemeye gidildi. Kelam konusu ekin bağımsız danışmanlık kuruluşları yahut kalkınma-yatırım bankalarınca hazırlanması talep edildi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bakan açıkladı! Karadeniz için umut verici açıklama