a
 • Haberyum
 • Sağlık
 • Geçmeyen burun tıkanıklığı neden olur? Hasta değilim lakin burnum tıkalı tahlili nedir?

Geçmeyen burun tıkanıklığı neden olur? Hasta değilim lakin burnum tıkalı tahlili nedir?

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Solunum sistemimizin başlangıç noktası olan ve içeri giren havanın akciğerlere ulaşmadan evvel nemlenip, temizlendiği organ olan burnun, makul sebeplerden ötürü misyonunu yerine getirememesine burun tıkanıklığı denmekte.

Konuşurken, yemek yerken ve bilhassa uyurken hayat standardını epeyce aza indiren burun tıkanıklığı ciddiye alınması gereken bir durum. Nefes almak ne kadar değerliyse hakikat nefes almak da bir o kadar değerli. İşte, burun tıkanıklığının nedenleri ve geçmeyen burun tıkanıklığının çözümü!

BURUN TIKANIKLIĞI NEDENLERİ

 • Enfeksiyöz rinosinüzit: Grip etkeni üzere çeşitli üst teneffüs yolu enfeksiyonuna neden olan mikroorganizmalara bağlı olarak rinosinüzit gelişimini söz eder.

 • Alerjik rinosinüzit: Alerjen özellikteki bir dış etken yahut çeşitli çevresel faktörlerden kaynaklanan burun içi hava yolları ve sinüs iltihabı.

 • Mevsimsel alerjik rinosinüzit: Genellikle yılın aşikâr bir devrinde ağaç, otsu bitki ya da başka çeşitli polen cinslerinden kaynaklanabilen bilhassa mevsim geçişlerinde barizleşen rinosinüzit atakları ile karakterize rahatsızlık.

 • Perennial alerjik rinosinüzit: Yılın her devrinde etrafta mevcut olan çeşitli alerjenlere bağlı gelen rinosinüzit durumu.

 • Alerjik olmayan rinosinüzit: Sigara dumanı, çeşitli kimyasallar yahut hava kirliliği üzere nedenlerle meydana gelen alerjik kökenli olmayan rinosinüzit gelişimi.

Bu durumlar dışında burun tıkanıklığı mevcut olan birtakım olgularda bu durumun nedeni, ziyanlı mikroorganizma yahut alerjenlerden farklı olarak beden konumu, sinüs içi yapıların anatomik özellikleri yahut burun ve sinüs içi mukus salgısının üretimi ile ilgili sorunlardan de kaynaklanabileceği için dikkat edilmelidir.

GEÇMEYEN BURUN TIKANIKLIĞINA NE UYGUN GELİR?

Geçmeyen bir burun tıkanıklığınız kelam konusu ise, tahlil için öncelikli olarak kesinlikle kulak burun boğaz uzmanına görünmek gerekiyor. Tüm hastalıklarda olduğu üzere burun tıkanıklığının tedavisi de birden fazla sebebe bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Alerjik nezle ya da burun eti büyümesine bağlı olarak gelişen burun tıkanıklığı için steroid içeren burun spreyleri ya da burun yıkama solüsyonları tabip tarafından önerilebilir. Burun eğriliği üzere ilaç tedavisi ile tahlil bulunamayan burun tıkanıklığını açma için burun ameliyatı gerekebilir. Burun tıkanıklıklarının tedavisinde kullanılan bir öbür prosedür ise radyofrekans cerrahisidir. Yüksek frekansa sahip olan radyofrekans dalgaları kullanılarak yapılan müdahale ile burun tıkanıklığı açma süreci uygulanır.

Bu uygulamalar dışında buhar inhalasyonu, ılık kompres uygulamaları, alerjik kaynaklı burun akıntılarında tabiplerin bilgisi ve reçetelendirilmesi dahilinde antihistaminik ilaç kullanımı, ortamın nemlendirilmesi yahut sıvı tüketiminin artırılması üzere usuller de yarar sağlayabilir. 

BURUN TIKANIKLIĞI NASIL ÖNLENİR, NASIL GEÇER?

 • Burun tıkanıklığını tetikleyen en kıymetli faktörlerden biri de sigara kullanımıdır. Burun tıkanıklığını önlemek için sigara kullanılıyorsa azaltılmalı ve sigara içilen ortamlardan uzak durulmalıdır.

 • Burun tıkanıklığı yaşanılan süreçte daha az ölçüde süt tüketmek de burun tıkanıklığına yeterli gelir.

 • Limon, zencefil, nane, tarçın, zerdeçal üzere bitki çaylarını tüketmek burun tıkanıklığına güzel gelebilir.

 • Tuzlu su burun tıkanıklığına âlâ gelir. Tıkanıklığın olduğu periyotlarda buruna tuzlu çekilebilir yahut mevsim uygunsa denize girilebilir.  

 • Özellikle klimalı ya da kaloriferli ortamlarda bulunanlar burun tıkanıklığını engellemek için ortamı nemlendirmelidir. Buhar makinesi ya da odada kaynayan su bulundurmak burun tıkanıklığına âlâ gelir.

 • C vitamini içeren zerzevat ve meyve tüketmek burun tıkanıklığına uygun gelir.

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Enfeksiyon için doğal bitkisel antibiyotikler! En güçlü bitkisel antibiyotik kaynakları: