DOLAR

32,8560$% -0.61

EURO

36,0150% 0.08

GRAM ALTIN

2.551,53%0,06

ÇEYREK ALTIN

4.184,00%-1,32

TAM ALTIN

16.760,00%-1,32

BİST100

11.156,20%0,15

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a

Gaziantep pekmezini tescilledi

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Gastronomi kenti Gaziantep’in klasik lezzetleri ortasında yer alan ‘Antep Pekmezi’ coğrafik işaretle tescillendi. Antep dökülgen üzümünden yapılan ve bilhassa kış aylarında tüketilen ‘Antep Pekmezi’, sağlık kaynağı olarak bilinmekte.

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Yönetim Şurası Başkanı Mehmet Akıncı, yaptığı açıklamada, Türk Patent ve Marka Kurumunun resmi coğrafik işaret ve klâsik eser ismi bülteninin 82. sayısında, ‘Antep Pekmezinin’, Gaziantep ismine tescil edildiğini açıkladı.

6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunun 41’inci unsuru kapsamında 24 Temmuz 2020 tarihi prestijiyle eserin korunmak üzere tescil süreçlerinin tamamlandığını kaydeden Akıncı, “Eşsiz lezzetini dökülgen üzüm, toprak ve güneşten alan, klâsik hazırlanış biçimiyle asırlık sofra lezzetlerimizin başında gelen, sağlık dostu Antep Pekmezi, borsamız tarafından kentimizin bir bedeli olarak tescil ettirildi. Gazi kentimize iyi ve uğurlu olmasını temenni ediyorum” dedi.

Gaziantep’in tescilli eser sayısı 27’ye yükseldi

Antep Pekmezi ile Gaziantep’in coğrafik işaret tescilli eser sayısının 27’ye, GTB’nin tescilini gerçekleştirdiği eser sayısının ise 13’e yükseldiğini kaydeden Akıncı, “Amacımız binlerce yıllık esaslı bir geçmişe sahip olan klâsik lezzetlerimizi coğrafik işaretle muhafaza altına alarak, gelecek nesillere taşımak ve ticari piyasalarda bu eserlerimize katma paha kazandırmak” sözlerini kullandı.

GTB tarafından şu ana kadar sürdürülen tescil çalışmalarında kentin vazgeçilmez lezzetleri ortasında yer alan 13 eserin coğrafik işaretle taçlandırıldığını anımsatan Akıncı, 10 eser içinde Türk Patent ve Marka Kurumuna tescil müracaatında bulunduklarını söyledi.

Antep Lahmacununa AB tescili için müracaat yapıldı

Akıncı, ayrıyeten Gaziantep mutfağında özel bir yeri bulunan Antep Lahmacununa Avrupa Birliği (AB) tescili almak içinde gerekli müracaatları yaptıklarını tabir etti.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) bağlı Oda/Borsalar tarafından tescil ettirilen coğrafik işaretli eser sayısının Antep Pekmezi ile birlikte 215’e ulaştığına dikkat çeken Akıncı, GTB’nin Gaziantep ismine tescil ettirdiği toplam 13 eserle tüm ticaret borsaları ortasında birinci, sanayi ve ticaret odalarının dahil olduğu listede ise ikinci sırada yer aldığını dile getirdi.

Gaziantep mutfağının, tıpkı topraklarda yaşamış kadim medeniyetlerin yeme-içme kültürlerinin bir sofrada harmanlanmasıyla oluşan güçlü bir kozmik kıymet olduğuna işaret eden Akıncı, kültürel pahaların bir yansıması olan coğrafik işaretler konusunda çalışmalarını kararlılıkla sürdüreceklerini kelamlarına ekledi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Beyrut’taki patlamada firari eski Nissan CEO’su Ghosn’un konutu de ziyan gördü