a

Fitch, global büyüme varsayımını değiştirmedi

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Memleketler arası kredi kademelendirme kuruluşu Fitch Ratings tarafından güncellenen Küresel Ekonomik Görünüm Raporu, “Koronavirüs bozulmaları hafifliyor” başlığıyla yayımlandı.

Küresel ekonomiye ilişkin büyüme iddiasının sabit bırakıldığı raporda, dünya ekonomisinin bu yıl yüzde 4,6 daralacağı, 2021’de yüzde 4,9 ve 2022’de yüzde 3,4 büyüyeceği varsayım edildi.

Toparlanma sinyalleri

Raporda, nisan ayından bu yana ekonomik faaliyetteki toparlanma sinyallerinin arttığına işaret edilerek, kuruluşun küresel ekonomiye ilişkin büyüme kestirimlerinin istikrar kazanmaya başladığı aktarıldı.

Raporda, yeni tip koronavirüs (COVID-19) kaynaklı ekonomik bozulmaların hafiflediğine belirtilerek, ama salgının yine yayılmaya başlaması ve salgına karşı uygulanan kısıtlamaların yine getirilmesine yönelik aşağı taraflı risklerin yüksek kalmaya devam ettiği vurgulandı.

Çin, Almanya, Güney Kore ve Avustralya’nın büyüme varsayımları yukarı taraflı revize edilen raporda, Brezilya, İngiltere, Meksika, Rusya, Türkiye, Endonezya ve Güney Afrika’nın büyüme kestirimleri ise aşağı taraflı güncellendi.

Euro Bölgesi’nin ekonomik büyüme iddiasında yukarı cepheli revizyon

Raporda, daha önce bu yıl yüzde 8,2 daralması beklenen Euro Bölgesi ekonomisinin yüzde 8 küçüleceği kaydedildi. Bölge ekonomisinin gelecek yüzde 4,5, 2022’de ise yüzde 2,8 büyümesinin beklendiği kaydedildi.

Avrupa’nın önde gelen ekonomilerinden Almanya’da bu yıl yüzde 6,3 daralmasının beklendiğine işaret edilen raporda, COVID-19 salgınının ortamda en çok etkilediği ülkelerden İtalya ekonomisinin 2020’de yüzde 9,5, İspanya ekonomisinin yüzde 9,6 ve Fransa ekonomisinin yüzde 9 küçüleceği öngörüldü.

Raporda, İngiltere ekonomisine ilişkin büyüme iddiası aşağı taraflı revize edilerek, daha önce bu yıl yüzde 7,8 küçüleceği iddia edilen ülke ekonomisinin yüzde 9 küçülmesinin beklendiği bildirildi.

Bu zaman kadar uygulanan siyaset müdahalelerinin Avrupa’daki ekonomik şoku hafiflettiğinin altı çizilen raporda, lakin kesimdeki işsizlik oranının önümüzdeki aylarda önemli ölçüde artmasının beklendiğine dikkat çekildi.

Çin’deki toparlanma sağlam bir süratte devam ediyor

ABD ekonomisinin görünümüne ilişkin varsayımların sabit tutulduğu raporda, ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 5,6 daralacağı, 2021’de yüzde 4 ve 2022’de yüzde 2,7 büyüyeceği varsayım edildi.

Raporda, ABD ekonomisinin bu yılın 2. çeyreğinde yüzde 9,9 daralmasının beklendiğine işaret edilerek, son zamanlarda COVID-19 vakalarındaki yükselişin aşağı istikametli riskleri artırdığına vurgu yapıldı.

Fitch’in raporunda, COVID-19 salgınının ortaya çıktığı Çin’de ise ekonomik toparlanmanın sağlam bir süratte devam ettiği belirtilerek, ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 1,2, gelecek yıl yüzde 7,5 ve 2022’de yüzde 5,5 büyümesinin beklendiği kaydedildi.

Gelişmekte olan ülke ekonomilerine ilişkin büyüme iddialarına de nokta verilen raporda, Hindistan ekonomisinin bu yıl yüzde 5, Brezilya ekonomisinin yüzde 7 ve Meksika ekonomisinin yüzde 9,1 küçülmesinin beklendiği aktarıldı.

Raporda, Rusya ekonomisinin ise bu yıl yüzde 5,8 daralacağı, 2021’de yüzde 3,6 ve 2022’de yüzde 2 büyüyeceği öngörüldü.

Türkiye ekonomisiyle ilgili kestirimlerin de nokta aldığı raporda, ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 3,9 daralacağı, 2021’de yüzde 5,4 ve 2022’de yüzde 4,6 büyüyeceği kestirim edildi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Almanya piyasaları kapanışta karıştı; DAX 1,18% paha kazandı