a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • Fitch: Gelişmekte olan piyasalara sermaye akışı 10 yılın tepesine çıkacak

Fitch: Gelişmekte olan piyasalara sermaye akışı 10 yılın tepesine çıkacak

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Fitch Ratings, “Gelişmekte Olan Piyasalara Net Sermaye Akışları Güçlü Bir Halde Toparlanacak” başlıklı tahlilinde, “Küresel Ekonomik Görünüm” raporunda yer alan dokuz gelişmekte olan ülkeye odaklanarak en büyük gelişmekte olan piyasalara net özel sermaye akışlarındaki eğilimleri inceledi.

Bu ülkeler ortasında Türkiye, Meksika, Güney Kore, Güney Afrika, Brezilya, Polonya, Hindistan, Endonezya ve Rusya yer aldı.

Analizde, Çin haricindeki gelişmekte olan piyasalara yönelik net sermaye akışları direkt yabancı yatırımlar, portföy öz kaynakları, portföy borçları ve banka akışları olmak üzere dört kategoriden oluştu.

Buna nazaran, gelişmekte olan piyasalarda gelişmiş ekonomilere nazaran daha yüksek büyüme ve ABD Merkez Bankası’nın bu yıl içinde faiz indirimine gideceğine ait beklentilere bağlı olarak, bu yıl gelişmekte olan piyasalara net sermaye akışı 200 milyar dolarla 2013’ten beri görülen en yüksek düzeye çıkacak.

GSYH’NİN YÜZDE 2’SİNİ AŞACAK

Böylece, gelişmekte olan piyasalara sermaye akışları bu yıl güçlü formda toparlanarak bu ülkelerdeki GSYH’nin yüzde 2,2’sine ulaşacak.

Gelişmekte olan piyasalara sermaye akışlarının büyük kısmını direkt yabancı yatırımlar oluştururken, yatırım destinasyonları ortasında Hindistan, Brezilya, Meksika ve Endonezya, vakit içinde kalıcı net sermaye girişleri kaydeden ülkeler olarak öne çıkacak.

ZİRVE 2007

Söz konusu dokuz gelişmekte olan piyasaya sermaye akışı 2007’de 408 milyar dolarla tepe yaparken, bu sayı ülkelerin gayri safi yurt içi hasılasının (GSYH) yaklaşık yüzde 5’ine denk gelmişti. Bu ülkelere sermaye akışı 2015’ten itibaren kıymetli ölçüde zayıflamıştı.

Gelişmekte olan dokuz piyasaya sermaye akışı son iki yıldır oynaklık gösterirken, 2022’de negatife dönmüş ve 2023’ün üçüncü çeyreği prestijiyle Rusya’dan çıkışlardaki artışın tesiriyle yine toparlanma eğilimine geçmişti.

KAYNAK: AA

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

FAST sisteminde yenilik! Merkez Bankası açıkladı