a

Fed üyelerinden temkinli iletiler

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinden para siyasetinin geleceğine ait açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, iktisadın dikkati cazibeli derecede dirençli göründüğünü tabir ederek, faiz indirimi öncesinde dataları pahalandırmak için vakit ayırılabileceğini lisana getirdi. Kashkari, piyasa beklentilerinin tersine Fed’in bu yıl sadece 2-3 sefer faiz indirimi yapmasını beklediğini söyledi. Enflasyon verilerinin olumlu olduğunu söyleyen Kashkari’nin bu yıl Federal Açık Piyasa Komitesi’nde (FOMC) oy hakkı bulunmuyor.

Fed İdare Heyeti Üyesi Adriana Kugler, enflasyonun ve iş gücü piyasalarının soğumasının faiz indirimini uygun hale getirebileceğini aktardı. Kugler, enflasyondaki düşüş sürecinin duraklaması durumunda siyaset faizinin daha uzun mühlet sabit tutulmasının uygun olabileceğini kaydetti. Enflasyonun düşmeye devam edeceği konusunda optimist olduğunu belirten Kugler, kalıcı fiyat baskılarının azalacağını kaydetti.

Richmond Fed Lideri Thomas Barkin de enflasyonun üstesinden gelmek için sabırlı olunması gerektiğine dikkati çekerek, daha fazla enflasyonist baskının gelip gelmeyeceğinin görülmesi gerektiğinin altını çizdi. Barkin, Fed’in faiz oranlarını düşürmek için çabuk etmemesinin düzgün bir fikir olduğunu söyledi. Belirsizliklere dikkat çeken Barkin, faiz oranlarına odaklanmasını ve iktisada daha fazla inanç duymak istediğini lisana getirdi.

Boston Fed Lideri Susan Collins, faiz indirimini desteklemeden evvel daha fazla dataya muhtaçlık olduğunun vurgulayarak, yıl sonundan evvel para siyasetinde gevşemeye başlanmasının uygun olacağını bildirdi.

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

İngilizler 7 milyar doları manşet yaptı! TVF’nin tahvil ihracına talep patlaması