DOLAR

33,0350$% -0.08

EURO

36,0505% 0.06

GRAM ALTIN

2.557,89%-0,10

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,67

TAM ALTIN

16.608,00%0,67

BİST100

11.064,85%0,37

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Teknoloji
  • Estonya, ‘Dijital Göçebe Vizesi’ pratiğini hayata geçirecek

Estonya, ‘Dijital Göçebe Vizesi’ pratiğini hayata geçirecek

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Dünyanın en gelişmiş teşebbüs ekosistemlerinden birine sahip olan, 1,3 milyonluk nüfusu ile pahası 1 milyar USD’nin üzerinde 4 adet genç teknoloji şirketi (unicorn) çıkaran Estonya, işlerini uzaktan sürdüren girişimciler için dünyada bir ilk olarak ‘Dijital Göçebe Vizesi’ tatbikini bu yılın ahir hayata geçiriyor. 

Kısa müddet önce ülkedeki Yabancılar Yasası’nda bir seri değişikliği onaylayan Estonya Hükümeti, hayata geçirilecek Dijital Göçebe Vizesi ile dijital göçebelerin Estonya’yı ziyaret etmesine, çalışmasına ve bir yıla kadar ülkede kalmasına imkan sunacak. 

Dijital Göçebe Vizesi, ilk sefer iki yıl önce Estonya hükümetinin hayata geçirdiği dünyanın rastgele bir ülkesinin vatandaşlarına resmi dijital kimlik elde etme hakkı sunan e-Residency (e-Oturum) programı, hususî şirketler, teşebbüsler tarafından olumlu bulunarak desteklendi. Estonya hükümeti bunun üzerine harekete geçerek çalışmaları tamamladı. 

Dijital göçebelerin turist rolü yapmasına gerek kalmayacak

Tüm dünyada dijital göçebeler, kendilerini turist olarak göstererek seyahat ediyor ve gittikleri ülkede turist vizesinin vadesi boyunca kalabiliyorlar. Şimdiye kadar Estonya’da da durum birebir idi. Bu süreç işlerini dijital olarak yürütebilen kişiler için hem sıkıntı, hem de hudutlu müddet tanındığı için özgürce çalışmalarını ve yeteneklerini uzun vadede ortaya koymalarını engelliyordu.

Estonya İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasına nazaran bu yeni vize, bilhassa teknoloji, finans yahut pazarlama yerinde yan ve zamandan bağımsız olarak memleketler arası iş yapan kişilerin Estonya’da çalışmasına müsaade verecek ve işlerini kolaylaştıracak. Dijital Göçebe Vizesi’nin tam olarak uygulanmaya başlanması için şimdi bir seri onaydan geçmesi gerekiyor. Estonya İçişleri Bakanlığı’nın öngörüsüne nazaran, yılda yaklaşık 1.800 kişinin dijital göçebe vizesine başvurması bekleniyor. 

Dijital göçebe vizesi Estonya’nın girişimcilere yönelik yaptığı ilk inovatif girişim değil. Estonya’nın 2014 yılında yeniden dünyada bir ilk olarak hayata geçirdiği e-Residency (e-Oturum) programı ve 2017 yılında hayata geçirdiği Start-Up vize bu hususta akla gelen önemli adımlar. 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Rüzgar gücünün bakım ve onarımına dikkat