a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • Erzincan’daki maden faciası: ABD’li şirkete ağır fatura çıkacak

Erzincan’daki maden faciası: ABD’li şirkete ağır fatura çıkacak

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Erzincan İliç’teki maden faciasında kaybolan 9 emekçiyi arama çalışmaları, 7. günde devam ediyor.

Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanlığı, Anagold Madencilik’in firmasının üretime yönelik faaliyetlerini durdururken; Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı da şirketin etraf müsaade ve lisans dokümanını iptal etti.

Maden faciasının akabinde Anagold Madencilik’in büyük ortağı SSR Mining’in payları önemli bedel kaybetti. SSR, Anagold Madencilik Endüstri’nin yüzde 80’ine sahip pozisyonda bulunuyordu.

Şirketin, ABD Nasdaq borsasında süreç gören payları yüzde 50’den fazla düşüş yaşadı ve piyasa bedeli 1 milyar doların üzerinde geriledi.

Şirketin payları 2016 yılından bu yana en düşük düzeyini gördü.

SSR’ın en büyük madenleri ortasında yer alan Anagold’dan geçen yılın üçüncü çeyreğinde 56 bin 768 ons altın üretimi gerçekleştirilmişti. Şirketteki bu paha kaybı, facianın duyulmasının akabinde maden alanında çalışmaların durması sonucu yaşandı. Şirketin müsaadesi iptal edildi ve bu kararın borsada bu hafta tesir yaratması bekleniyor. 

500 MİLYON DOLARLIK FATURA ÇIKABİLİR

Yetkililerin verdiği bilgiler, facianın akabinde 35 milyon metreküplük toprağın kaydığını gösteriyor ve şu an bu toprak alandan alınıp öteki bölgeye taşınacak.

Ayrıca, değerli bir ölçüdeki toprak da bölgedeki dere yataklarına kaydı ve etraf kirliliği olmaması için bölgede değerli ölçüde hafriyat ve toprak taşınması yapılacak. Maden alanından çıkacak toprak, eski bir maden bölgesine taşınacak ve yine istiflenecek. 

Hafriyat şirketleri, bir metreküplük toprağın taşınma maliyetini 2024 yılı için 240 TL olarak hesaplıyor. 35 milyon metreküplük toprağın yalnızca taşıma maliyeti, 280 milyon dolara yakın. Yükleme ve hafriyat için de iş makinaları kullanılıyor ve bu makinaların günlük fiyatları 25 bin TL civarında.

Net maliyeti yapmanın güç olması nedeniyle bu süreçlerin şirkete 500 milyon dolara yakın fatura çıkarması bekleniyor. Şirket, isimli ve idari cezalarla da karşılaşacak.   

KANADALI YATIRIM BANKASINDAN UYARI

Kanadalı yatırım bankası RBC Capital, Çöpler Madeni’nde meydana gelen facianın SSR Mining için olumsuz tesirler doğurabileceğini bildirdi.

Bankanın raporunda maden faciasının şirketin stratejisini ve Türkiye’de öteki projelerini etkileyebileceği söz edildi. Bilhassa Hod Maden üzere müsaadelerin etkilenebileceği kaydedildi.

Banka, SSR Mining’in bedelinde yüzde 50 düşüş beklerken, üretimin yüzde 15 kayıp öngördü. Raporda, madencilik şirketinin operasyonlarını sürdürme stratejisinin tehdit altında olduğu ve finansal baskının arttığı söz edildi.

SSR Mining’in likidite ve nakit akışının risk altında olduğuna vurgu yapıldı. Raporda siyanür sızıntısı nedeniyle ortaya çıkabilecek çevresel risklere de dikkat çekildi.

KANADALI YÖNETİCİ TUTUKLANDI, LİSANSI İPTAL EDİLDİ

Faciaya ait yürütülen soruşturma çerçevesinde, şirketin Kanadalı bir yöneticisi de dahil olmak üzere altı kişi tutuklandı.

İki bakanlık şirketin lisanslarını iptal etti. İptal kararının münasebeti, heyelan olayının akabinde yığın liç alanında bulunan materyalin Sabırlı deresi ve ocak alanına hakikat akması olduğu belirtildi.

Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Sabırlı deresi yatağına bulaşma olmasını istemediklerini belirterek, “Halk sıhhatini tehdit eden bir durum kelam konusu değil” dedi.

 

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Merkez Bankası’ndan Almanya için resesyon kestirimi