a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • Erdoğan imzaladı! Yeni Merkez Bankası Lideri Fatih Karahan oldu

Erdoğan imzaladı! Yeni Merkez Bankası Lideri Fatih Karahan oldu

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Son dakika Merkez Bankası haberleri: Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı’na nazaran, vazifesinden affını isteyen Hafize Gaye Erkan’ın yerine Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanlığı misyonuna, Lider Yardımcısı Fatih Karahan atandı.

NE OLMUŞTU?

Eski Merkez Bankası Lideri Hafize Gaye Erkan, “Cumhurbaşkanımızdan birinci günden beri onurla yürüttüğüm vazifemden affımı talep etmiş bulunuyorum.” diyerek misyonundan affını istemişti.

MERKEZ BANKASI LİDERİ FATİH KARAHAN KİMDİR?

1982 yılında Eskişehir’de doğan Fatih Karahan, 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi Matematik ve Sanayi Mühendisliği kısımlarından mezun oldu. 2012 yılında Pennsylvania Üniversitesi’nde İktisat alanında yüksek lisans ve doktorasını tamamladı. Çalışma hayatına 2012 yılında New York Merkez Bankası’nda ekonomist olarak başlayan Karahan, 2022 yılına kadar anılan kurumda İşgücü ve Eser Piyasası Çalışmaları Lideri ve para siyaseti danışmanı olarak misyon yaptı. Columbia Üniversitesi ve New York Üniversitesi’nde yarı vakitli öğretim vazifelisi olarak da misyon yapan Karahan, 2022’de Amazon’da kıdemli ekonomist olarak çalışmaya başladı. Karahan, Kasım 2022’de Amazon’da Başekonomist vazifesine atandı. Karahan, 28 Temmuz 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Lider Yardımcılığı’na atanmıştır.

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Cevdet Yılmaz ve Bakan Şimşek’ten Hafize Gaye Erkan açıklaması